Masajla Selülit Nasıl Giderilir?

Selten Cankaya
Masajla Selülit Nasıl Giderilir?

Son yıllarda kadınların kabusu haline gelen ve portakal kabuğu görünümünde cildin alt tabakasına yerleşen selülit bilinen ve bilinmeyen birçok nedenle ortaya çıkmaktadır. Bilinen nedenlerinin en başında hormonal değişimler, fiziksel aktivite eksikliği, hızlı kilo alıp verme ve dolaşım bozukluğu gibi nedenler başı çekmektedir.

Günümüzde hemen hemen her kadında bulunan selülit, erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun nedenlerinin başında ise hormonsal ve genetik faktörler yer alır. Kiloyla alakası olmayan selülit, zayıf kişilerde de görülmektedir. Derinin alt tabakasında ve yağ dokusunun çevresinde meydana gelen selülit, portakal kabuğuna benzer estetik olmayan bir görüntüye neden olmakta hatta ileri safhalarda ağrıya bile sebep olmaktadır. Selülitlerden kurtulmanın bir yolu da selülit masajı yaptırmaktır. Selülit genellikle kadınlarda basen, kalça, üst bacak arkaları, koltuk altı yanları ve sırtın alt bölgesinde sıklıkla görülür. Selülitin en önemli nedenlerinden birisi de genetik nedenlerdir. Bunun yanı sıra hayat tarzı ve beslenme şekliyle de yakından alakalıdır. Selülit masajı selülitleri gidermede düzenli yapıldığı takdirde en etkili yollardan biridir.

Selülit masajı nasıl yapılır:

  • Selülit masajı evde de rahatlıkla yapılabilir. Selülit masajı haftada 3 - 4 gün en az yarım saat olmak üzere uygulanmalıdır.
  • Masaja başlamadan önce ılık bir duş almak masajın etkisini de artırır.
  • Masaj için birisi uçucu diğeri taşıyıcı iki tür yağ seçilmelidir. Taşıyıcı yağ olarak zeytinyağı veya badem yağı seçilebilir. Uçucu yağ olarak ise kan dolaşımını hızlandıran portakal yağı, susam yağı, limon yağı, jojoba yağı, lavanta veya yasemin yağlarından herhangi birisi seçilebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, yağların vücuda alerji yapıp yapmayacağını anlamak için uygulamadan önce dirseğin altına küçük bir bölgeye sürülerek 20 dk boyunca test edilmesidir. Herhangi bir reaksiyon vermeyen karışımlar rahatlıkla kullanılabilir.
  • Masaj yapmak için seçilen bölgeye 10 dk'lık seanslarla sıvazlama ve yoğurma şeklinde aşağıdan yukarı doğru masaj yapılır. Çok fazla yoğurma ve masaj ödemlere ve kılcal damar çatlamalarına neden olabilir.
  • Masaj sonrası ılık bir duş cildin rahatlamasına ve ölü hücrelerin atılarak kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.
  • Dengeli bir beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve masaj ile selülitin yarattığı çirkin görüntü kolaylıkla ortadan kalkabilir.