Masa Çizikleri Nasıl Giderilir?

Uğur Cuntay

Ahşap masalar ne kadar dikkat edilirse edilsin zaman içerisinde çizikler oluşmasının önüne geçilememektedir. Masa çiziklerinin giderilmesi için profesyonel çalışan ekiplerden yardım alabilirsiniz ama bu tür şirketler ile çalışmak masraflı olabilmektedir. Fakat masanızdaki bu çizikleri evinizdeki malzemeleri kullanarak hem ekonomik hem de basit yöntemler ile kurtulmanız mümkündür.

Masalarda Oluşan Çizikleri Nasıl Giderilir?

İlk olarak çizikleri yok etmeden önce yapmanız gereken işlem masanızı temizlemektir. Çiziklerin içerisine dolan toz ve kir bu işlemin başarısız olmasına sebep olabilir. Sabunlu su ile sildikten sonra masanızı kuru bir bez ile kuruladıktan sonra masanızda oluşan çizikleri gidermek için işleme başlayabilirsiniz

Ahşap Çizik Kalem Yöntemi

Masalarda oluşan çiziklerin giderilmesinin en kolay yolu ahşap çizik kalemleridir. Yapı marketlerde temin edebileceğiniz bu kalemler ile uyguladığınız yüzeydeki çizik birkaç saniye içinde yok olacaktır.

Siyah Çay Yöntemi

Bir diğer yöntem ise siyah çay yöntemidir. Son derece basit olan bu yöntem ile çiziklerden kurtulabilirsiniz. Bir demlik siyah çayın üzerine iki yemek kaşığı kadar da sıcak su ilave ediniz. İki dakika bekledikten sonra bir parça pamuğu çayınıza batırarak iyice emdiriniz ve çizik bulunan bölgeyi ıslattığınız pamuk ile siliniz. Daha sonra havlu kağıt ile çiziğin çevresinde kalan fazla çayı siliniz. Eğer mobilyanız çok koyu ise çayın üzerine sıcak suyu döktükten sonra daha uzun süre beklenmesi gerekmektedir.

Kahve Yöntemi

Bir başka çizik giderme yöntemi de hazır kahvedir. Bir yemek kaşığı kahveyi bir bardağa koyunuz ve üzerine yine iki yemek kaşığı sıcak su ekleyiniz. Daha sonrada krema kıvamına gelinceye kadar karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı yine pamuk kullanarak çizik bulunan bölgeyi ovunuz. Karışımı mümkün olduğunca çiziğin içerisine dağıtmaya çalışınız ve etrafına dağılmamasına dikkat ediniz. Daha sonra çizik bölgenin çevresindeki fazla kahve artıklarını kağıt havluyla siliniz.

Ceviz Yöntemi

Masanızın çiziklerinden kurtulmak için cevizi kullanabilirsiniz. Kabuklu cevizi kırdıktan sonra içini çıkarınız ve masanızın çizik bulunan bölgesine sürünüz. Masanızdaki çiziklerin yok olduğunu göreceksiniz.