Mangal İçin Et Nasıl Hazırlanır?

Fazile Yılmaz
Mangal İçin Et Nasıl Hazırlanır?

Havalar güzelleştiğinde zaman zaman ailece bir araya gelip mangal yapmak hepimizin için bir keyiftir. Püf noktalarına dikkat edilerek hazırlanmış etler, mangal için vazgeçilmez bir lezzettir. Peki, mangal için et nasıl hazırlanmalıdır?

Mangal yapılacak etlerin biraz yağlı ve dinlenmiş olması gerekir. Etler dananın sırt tarafından seçilmelidir. Bonfile, antrikot, kontrafile mangal için en iyi seçimlerdir. Hafif yağlı antrikot veya kenarları yağlı pirzola mangalda yanmaz. Et alınırken mutlaka canlı pembe renkte olmasına ve 1-2 gün dinlendirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kırmızı görünen etler biraz sert olabilir. Pembe olanlar tercih edilmelidir.

Mangal için en iyi seçim olan bonfile kesilmeden önce üzerindeki zarlar alınmalıdır. Eti dövmek yerine elinizle kolay şekil verebilirsiniz. Antrikot bonfileye göre içerisinde biraz sinir ve yağ dokusu barındırır. Zevke göre istenilen şekil verilip mangalda pişirilebilir. Pişirilirken sık sık çevrilmeli, marine sırasında kekik kullanılmalıdır.

Mangalda pişirilecek olan etler 1 gün öncesi marine edilmelidir. Bu şekilde etteki enzimler parçalanır. Yumuşar, pişirilmesi ve sindirilmesi kolaylaşır. Hem de lezzeti ortaya çıkar. Şerit halinde kesilmiş olan etler mangaldan 4-6 saat önce balzamik sirkeye yatırılabilir. Biraz tuz ve biber eklenerek lezzeti artırılabilir. Sirke tercih edilmezse, 250 gram et için 1 küçük soğan rendesi veya suyu, yarım bardak süt veya yoğurt, 1 dal biberiye ve tercihe göre baharatlar kullanılarak da marinasyon yapılabilir.