Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir?

Atilla Çeçe
Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir?

Hareketli bebeğinize rahatça yemek yedirmek ve yemek masası bilincini oluşturabilmek istiyorsanız bir mama sandalyesine ihtiyacınız var demektir. Bebeğinizin 4-6 ayından itibaren yaklaşık 3 yaşına kadar (ortalama 18kg) kullanabileceğiniz mama sandalyesinde hangi özellikler bulunması gerekir?  Mama sandalyesi nasıl olmalıdır? Seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için bu soruların cevabını sıraladık;

  • Kolay taşınabilir, hafif, döner tekerlekli ve katlanabilir olması gerekir. Bu özellikleriyle hem evde veya arabada az yer kaplar hem de tekerlekleri sayesinde rahatça hareket ettirmenizi sağlar. Tekerleklerinde fren bulunması bu dönemlerde hareketli olan bebeğinizin güvende olması için gereklidir.
  • Bebeğinizin güvenliği için emniyet kemerleri bulunmalıdır. 5 nokta kemer güvenlik sistemi olanları tercih edebilirsiniz.
  • Mama sandalyesi kılıfı kolay temizlenebilir kumaşla kaplı veya PVC olmalı. Kumaş en son tercihiniz olmalı. Çok sık yıkanması gerektiği için çabuk eskimesine ve kullanım ömrünün kısalmasına neden olabilir.
  • Mama sandalyesinin tepsisinin tak- çıkar özelliği olmalı ve yüksekliği de ayarlanabilir olmalı. Bu sayede bebeğinizle göz teması kurabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz zaman tepsisini çıkartıp yemek masanızın yüksekliğine göre sandalyeyi ayarlayabilirsiniz.
  • Mama sandalyesinin iskeleti sert plastik ve hafif metalden yapılmış olmalı. Sağlamlığı açısından önemli bir noktadır.
  • Mama sandalyesi ahşap olmamalı. Ahşap hem neme dayanıksızdır hem de darbelerden etkilenebilir.

Mama sandalyesi seçerken bu özelliklere dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin öncelikle güvenliğini göz önünde bulundurarak mama sandalyesini seçmelisiniz.