Mal Beyanı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

yener beşli
Mal Beyanı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Kamu görevlilerinin belirli zamanlarda mal beyanında bulunması yasal bir zorunluluktur. Buna karşın hangi zamanlarda, hangi malları, hangi tutardaki mal varlığı artış veya azalışlarının beyan edileceği kafalarda soru işareti oluşturmaktadır. Birçok memur bu durumlarda mağdur olmakta, ceza almakta, memuriyeti tehlikeye girmektedir. Bu tür tehlikeler ve sıkıntılar yaşamamak için kafanızdaki soru işaretlerini silecek detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Mal beyanı belirli dönemlerde yapılması gereken rutin fakat önemli bir işlemdir. Her memurun ve kanunda belirtilen meslek gruplarının (gazete sahibi, siyasi parti lideri vb.) yapması gereken genel beyan dönemlerinde mal bildiriminde bulunmak ve bağlı olduğu kuruma göndermesidir. Her memur farklı bir kuruma bağlı olabilir bu nedenle bağlı olduğu kurumu doğru bilmesi ve doğru adrese göndermesi şarttır. Genel beyan dönemlerinde memurlar genel olarak bilgilendirilmektedirler fakat yine de detaylı araştırma yapmaları şarttır. En çok ihmal edilen ya da gözden kaçabilen ise ek mal beyanı dönemleridir. Bu gözden kaçmalar sonucunda ciddi cezalar alınabilmektedir. 

3628 sayılı “Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu” kapsamında belirtilen kişiler belirtilen kurumlara bildirimde bulunmak zorundadır. Memurlar genel beyan döneminde bütün gayrimenkulleri ve mal varlıklarını bildirmek zorundadır. Genel beyan dönemi dışında gelişen ve memurun aylık maaşının 5 (beş) katı ve fazlası tutarındaki değişimler (artış veya azalış) ek mal beyanıyla bildirilmek zorundadır. Bu bildirimler memurun gelirini, eşinin ve velayeti altındaki çocukların gelirini kapsamalıdır. Yani memura yapılan aylık net ödemenin 5 katını geçen kendinin, eşinin ya da velayeti altındaki çocukların mal varlığındaki değişimler bildirilmek zorundadır. Bir örnekle anlatmak gerekirse; aylık 1000 (bin) lira ödeme alan bir memura ya da eşi ve çocuklarına 5000 (beş bin) lira tutarında bir miras ya da başka bir gelir kalırsa ya da bu tutardan fazla borçlanırsa bunu kaynakları, borçları ve sebepleriyle beraber bildirmek zorundadır. Genel mal beyanı dönemlerinde ise gayrimenkullerin değeri önemli değildir. Eşlerin ikisinin de memur olması durumunda ikisi de ayrı ayrı bildirimde bulunmak zorundadır. Genel olarak değerli her türlü mal bildirilmek zorunda olsa da soru işaretleri oluşursa yukarıda belirtilen kanunda tek tek belirtilen maddelere bakmak yeterlidir.

Mal bildirimleri genel beyan döneminde, zorunlu hallerde, memuriyete başlarken ve işten ayrılma durumlarında ve yukarıda belirtildiği gibi aylık gelirin 5 katı artış veya azalış dönemlerinde ek beyan olarak beyan edilmek zorundadır. Ek bildirimleri bir (1) ay içinde yapmak zorunludur.