Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Makyajla Yüz Hatları Nasıl Değiştirilir?

Solmaz Özlem Köse Makyajla Yüz Hatları Nasıl Değiştirilir?

Gündelik hayatta bakımlı ve güzel görünmek için çoğunlukla tercih edilen makyaj belli teknikler uygulanarak yüz hatlarını değiştirmek için de kullanılır. Özellikle gözleri daha büyük, burnu daha küçük ya da elmacık kemiklerini daha belirgin göstermek için uygulanan makyaj hileleri ile ince dudakları daha dolgun göstermek mümkündür.

Amaca uygun makyaj teknikleri uygulanmadan önce dikkat edilecek nokta ise yüz hatlarını çok iyi bilmek ve uygun tonlarda tüm yüze fondöten ya da pudra uygulayarak yüzde bütünlük oluşturacak tonu yakalamaktır.

Burnu Küçük Göstermek

Kontür makyaj tekniği ile burundaki gölge ve aydınlık alanlar ortaya çıkarılarak izlenilecek yöntemde koyu tonlardaki kapatıcılar ile burnu olduğundan daha küçük göstermek mümkündür.

 • Burun kemiği üzerine başlangıç noktasından burun ucuna kadar aydınlatıcı krem kullanılarak burun kemiği daha da belirginleştirilir.
 • Özellikle burnun yan duvarlarını daha için göstermek üzere kullanılacak kapatıcı elmacık kemiklerine kadar uzanırken dikey yönde sürülür.
 • Aydınlatıcı ve kapatıcılar birbiriyle uyum içerisinde iyice yedirilirken allık yardımıyla geçiş sağlanır.

Elmacık Kemiklerini Belirginleştirmek

Elmacık kemiklerini ortaya çıkarmak için uygulanacak makyaj tekniğinde burunda olduğu gibi kontür makyaj tekniğinden faydalanılır. Temel olarak elmacık kemiklerinin dolgun görünmesi için aydınlatıcı kullanımı söz konusu iken elmacık kemiklerini daha belirgin kılmak için yanaklar boyunca uzanan hatta koyu tonlar ile gölgelendirme yapılır.

 • Kulaklardan dudak köşelerine kadar uzanan hatta bir iki ton koyu fondöten ve kontür kremi kullanılarak ince bir çizgide sürülür.
 • Yumuşak uçlu bir fırça ile dairesel hareketler ile fondöten yedirildikten sonra elmacık kemiklerinin tam üstünde aydınlatıcı kullanılır.
 • Ardından aydınlatıcı uygulanan alanlara allık sürülerek elmacık kemikleri ön plana çıkarılır.

Dudakları Dolgun Göstermek

Özellikle ince dudaklarda daha dolgun bir görüntü ortaya koymak için makyajda uygulanacak teknik dudakları nemlendirmek ve dudak hatlarını belirgin kılmaktır.

 • Dudakların kenar çizgileri cilt tonu ile bütünlük sağlayacak şekilde kapatıcı yardımıyla yok edilir.
 • Doğal bir görünüm elde etmek için kullanılacak rujun rengine uygun dudak kalemi ile dudak çizgisi çizilerek dudak hatları belirginleştirilir.
 • Rujun dudakların doğal çizgileri yönünde dudak kalemi ile belirlenen hatlarda içine alınarak kullanımına özen gösterilir.
 • Dudakları daha nemli göstermek amaçlı ruj üzerine ince bir katman parlatıcı sürülerek makyaj tamamlanır.

Gözleri Büyük Göstermek

Küçük gözlere sahip olanlar için makyaj ile gözü geri plana iten bir etkiye sahip olması bakımından göz çevresindeki koyu alanların aydınlatılması önemlidir. Ayrıca gözler ne kadar aydınlık görünürse daha büyük bir izlenim yaratması bakımından etkilidir. Göz makyajında temel olarak izlenecek yol gözlerdeki renk eşitsizliğini yok etmek ve mümkün olduğunca koyu tonların kullanımından kaçınmaktır. 

 • Göz altındaki morlukları yok etmek için kapatıcı kullanıldıktan sonra açık bir ton ile göz altları aydınlatılır.
 • Gözdeki renk eşitsizliklerini gidermek için cilt tonuna yakın açık renklerde astar krem kullanılarak bütünlük sağlanır.
 • Far kullanımında göz kapağının üst kısımlarında aydınlık renkler tercih edilirken, göz kapaklarındaki çukur alanlarda kahve tonlarında renk kullanımına gidilerek göz kapakları daha yukarıda izlenimi verilir.
 • Gözleri birbirinden daha uzakta göstermek amaçlı beyaz göz kalemi gözlerin iç köşelerinde kullanılırken özelikle koyu renkli eyeliner kullanımı söz konusu olduğu durumlarda tüm göz çevresi boyunca kullanımından kaçınarak gözün ortasından dış köşeye doğru uzanmasına dikkat edilir.
 • Gözleri büyük göstermek için oldukça etkili olan uzun kirpikler için öncesinde kirpikler kıvrılarak güçlü bir maskara ile kalınlaştırılır.

Makyaj İle Yüz Şeklini Farklılaştırma

Farklı yüz şekillerine göre uygulanacak makyajda yüzü olağandan daha küçük göstermek mümkündür. Bunun için izlenecek yöntem uzun yüzlerde saç diplerine ve çene kemiği üzerindeki hatlarda cildin bir iki ton koyusunda fondöten ya da kontür yüz kremi kullanımıdır.

Yüzü daha uzun göstermek içinse benzer makyaj malzemelerinin yüzün yan başlangıç noktalarında kullanılmasına yönelik bir yöntem izlenir. Yüz şekli kare olanlarda ise hattı daha yumuşak kılmak adına sadece çene kemikleri üzerinde kontür kreminin kullanımı yeterlidir.

Makyajın uzun süre ciltte kalması sivilce problemlerini artırır. Makyajla Uyumanın Zararları hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.