Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Makyajla Yüz Hatları Nasıl Belirginleştirilir?

Solmaz Özlem Köse Makyajla Yüz Hatları Nasıl Belirginleştirilir?

Yüzün bazı alanlarını aydınlatarak bazı alanlarını da gölgeleyerek yüz hatlarını belirginleştirmek mümkündür. Daha ön plana çıkmış elmacık kemikleri, daha ince ve keskin bir burna sahip bir şekilde yüz hatlarını daha belirgin ortaya koymak için daha çok kontür makyaj tekniğinden faydalanır. Bu tekniğe göre yapılan makyajda genel olarak gölgeleme yöntemi ile yüzün alanlarını sınırlamak söz konusu iken aydınlatıcılar ile istenilen bölümleri ön plana çıkarmak mümkündür. Ancak bu makyajda en önemli nokta yüzün şeklini ve özelliklerini bilmek ve gölgeler ile aydınlık alandaki geçişleri yumuşak ve doğal bir şekilde sağlamaktır.

Elmacık kemikleri: Elmacık kemiklerini belirginleştirmek için uygulanan kontür makyajda kulaktan ağız ucuna kadar uzanan yanak çizgisi üzerine ince fırça ile cildin iki ton koyusu kapatıcı sürülür. Çizginin üstüne kalan elmacık kemiklerinin daha ön plana çıkması içinse aydınlatıcı kullanılır. Bu şekilde ince hat üzerine koyu ton ile sınırlanan elmacık kemikleri aydınlatıcı yardımıyla daha yüksek ve belirgin hale gelir.

Dairesel hareketler ile kullanılan aydınlatıcı ve kapatıcı sonrası her iki makyaj malzemesi sonrası ciltte yumuşak bir geçiş sağlamak için fondöten kullanılır. Elmacık kemiklerinde en son yapılacak işlem yumuşak bir fırça ile aydınlatılan alanlar üzerinde allık kullanımıdır. Bu tür makyajlarda genellikle kullanılacak allık rengi ise şeftali ya da pembe tonlarında olmalıdır.

Burun: Özellikle keskin hatlara sahip bir burun yüzü belirginleştirmek için önemli bir ayrıntıdır. Bu amaçla burnun yan duvarlarını kapatıcı ile daraltmak ve burun kemiğini aydınlatıcı kullanarak daha belirgin hale getirmek mümkündür. Öncesinde dikey hareketlerle burun köprüsünden yan duvarlara sürülecek kapatıcı ve sonrasında alından başlamak üzere burun kemiği boyunca ince hat üzerine sürülecek aydınlatıcı ile uygulanan makyajda, burnu olağandan daha küçük göstermek istenilen durumlarda burnun ucundan damağın üst kısmına kadar kapatıcı kullanımı söz konusudur. Ancak makyajın doğallığı açısından gölge ve ışıklandırmada geçişlerin yumuşak olması için birbirine harmanlanması önemlidir.

Gözler: Yüzde en dikkat çeken bölümlerden biri olması bakımından gözlerde uygulanacak makyaj oldukça önemlidir. Gözleri ortaya çıkartmak için makyajda dikkat edilecek nokta gözün iç köşesinden dış köşesine doğru aydınlatıcı kullanılmasıdır. Kaşı daha yukarıda gösterecek bu makyaj tekniğinin yanında göz ile kaş arasındaki çukuru belirginleştirmek için hafif koyu tonlarda far uygulanır.

Çene ve Alın: Makyajda daha belirgin bir çene, çene kemiği üzerinde kapatıcı kullanmakla mümkündür. Yüzün sınırlarını belirlemesi açısından kapatıcı kullanımı söz konusu olmakta birlikte özellikle uzun çeneleri daha küçük göstermesi bakımından önemlidir. Aynı şekilde geniş alınlarda da saçların başladığı noktalar kapatıcı yardımıyla sınırlandırılarak daha dar bir alın ortaya çıkarılır. Çene ve alında geri kalan bölgelerde aydınlatıcı kullanımı ise belirgin bir çene ve alna sahip olmayı sağlar.

Makyajla farklı bir görünüme kavuşmak için daha fazla ipucu isteyenler Makyajla Nasıl Güzelleşilir? yazımıza göz atabilir.