Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Makyajla Sivilceler Nasıl Kapatılır?

Solmaz Özlem Köse Makyajla Sivilceler Nasıl Kapatılır?

Çevresel faktörlerin etkisi ya da cilt yapısının özelliğine bağlı olarak gözeneklerin kapanması ile oluşan sivilceler makyaj yardımıyla gizlenebilir. Doğru makyaj tekniği uygulanmadığı sürece, rahatsız edici olan sivilceleri kapatırken önemli olan doğallığın korunmasıdır. Sivilcelerin kapatılmasına yönelik farklı teknikler söz konusu olsa da çoğunlukla uygulanan en kolay ve en etkili yöntemlerden biri kapatıcı ve pudra kullanılarak uygulanan tekniktir.

Kapatıcı ve Pudra İle Sivilceleri Kapatmak

  • Makyaj öncesinde cilt temizleme jeli ile yıkanarak kirlerden arındırılır.
  • Cildi temizledikten sonra tüm yüze fondöten uygulanır.
  • Cilt tonunun yarım ya da bir ton koyu kapatıcı ile sivilcelerin üzerine parmak ucu ya da küçük fırça yardımı ile nokta vuruşlar yapılır.
  • Tüm sivilceler ve lekeler üzerinde bu işlem uygulandıktan sonra cilt tonunda uyum sağlaması için kapatıcının tonuna eş değer şekilde yarım ya da bir ton açık pudra sivilcelerin üzerine uygulanır.

Sivilceleri Kapatmak İçin Uygulanan Diğer Teknikler

Kapatıcı Kalem: Daha çok çevresi kızarmış kistik yapıdaki ağır sivilceler için kullanılır. Kapatıcı kalem ile uygulanacak teknikte mümkün olduğunca yumuşak hareketler yapılmalıdır. Bu tür sivilcelerde kullanılacak kapatıcı kalemler sarı ya da açık renklerde olmalıdır.

Süper Pigmentli Kapatıcılar: Özellikle sönmüş ancak izi bulunan ya da kabuk bağlamış aknelerde etkili bir çözüm yoludur. Sivilcelerde daha düzgün bir görünüm sağlamak amacıyla kullanılacak süper pigmentli kapatıcılar sivilceler üzerinde kalın bir doku ile lekeler üzerine aydınlatıcı bir gölge yapılarak kullanılır.

Astar Kapatıcı: Özellikle zor iltihaplı sivilceler için kullanılabilecek makyaj ürünlerinden olan astar kapatıcılar tahriş olasılığı daha düşük olması bakımından tercih edilir. Fondötene göre daha doğal bir görünüm sağlayan astarlar özellikle sivilcelerde beyaz noktalar üzerinde kullanılır.

Mineralli Toz Fondöten: Yüzdeki aşırı yağı emmesi ve mat bir görünüm sağlaması bakımından tercih edilebilecek mineralli toz fondötenler daha az bir etkiye sahip olmakla birlikte gözeneklere yapışma olasılığı daha düşüktür.

Sivilceleri kapatmak için kullanılan çeşitli ürünlerin yanında en etkili yöntemlerden biri göz bölgesinde yoğun makyaj uygulamasıdır. Bu şekilde dikkati gözlere yönlendirmesi bakımından etkili olan makyaj diğer tekniklerin yanında kullanılabilecek hileler arasında yer alır. Ayrıca sivilceli cilde sahip olanlar için makyaj öncesi yüzü buz ile ovmak yüzde sivilceden kaynaklanan kızarıkları gidermek ve yüzü rahatlatmak bakımından uygulanabilecek bir yöntemdir. Tüm bunların yanında sert ve yağlı makyaj malzemelerinin kullanımından kaçınmak ve gözeneklerin tıkanmaması adına mümkün oldukça yüzde makyajı kısa süreli tutmak önemlidir. 

Birçok kadının ortak problemlerinden biri olan göz altı morluklarını gizlemek için Göz Altı Morlukları Makyajla Nasıl Kapanır? yazımızı okuyabilirsiniz.