Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Makyajla Gözler Nasıl Büyütülür?

Solmaz Özlem Köse Makyajla Gözler Nasıl Büyütülür?

Yüzü pürüzsüz göstermenin yanından uygulanacak doğru makyaj teknikleri ile yüzdeki kusurları kapatmak ya da farklı göstermek mümkündür. Özellikle gözleri küçük olan ya da gözlerini daha da büyük göstermek isteyenler için doğru uygulamalar ile yapılacak makyaj gözleri büyük göstermek için oldukça etkili bir yöntemdir.

Göz Büyütme Makyajında İzlenecek Yöntemler

Kapatıcı Kullanımı: Makyajla gözleri büyütmek için göz çevresindeki koyu halkaların kamufle edilmesi önemlidir. Göz çevresini ve makyajını vurgulamak adına göz çevresinde kapatıcı kullanılarak karanlık bölgeler yok edilmelidir. Genellikle doğal bir görünüm edinmek adına şeftali tonlarına sahip kapatıcılar öncelikli tercih olmalıdır.

Astar Kullanımı: Gözleri büyütmek için göz kapaklarında astar kullanılabilir. Göz makyajının kolayca etkisini kaybetmemesi ve istenmeyen kırışıkların ortaya çıkmamasını sağlaması bakımından mutlaka kullanılması gereken astar, göz kapaklarının renginde bir bütünlük yaratır. Küçük gözlerde uygulanacak astar, göz kapaklarının tüm alanlarında kullanılmalıdır.

Far Kullanımı: Küçük gözler için kullanılacak farların gümüş tonlarda özellikle beyaz kullanılması gözlerin büyük görünmesini sağlayan bir etkiye sahiptir. Özellikle gözlerin iç köşelerinde kullanılacak farlar, gözleri ortaya çıkarmak ve farklı bir boyut kazandırmak adına etkilidir. Toz ya da kalem olarak tercih edilebilecek farların bir diğer kullanımı ise göz kapağının katlandığı bölgelerde kahverengi ya da gümüş gri tonlarında, göz kapağını daha yukarıda göstermesi bakımından tercih edilmelidir.

Her iki teknikte de dikkat edilmesi gereken nokta renk tonlarında keskin geçişlerden kaçınılarak far tonlarının birbirine harmanlanmasıdır. Gözleri büyütmek için ayrıca dış köşelerine doğru koyu renklerde fark kullanılarak kontür oluşturulması önemlidir.

Eyeliner Kullanımı: Göz çevresinde sınırları belirlemek için kullanılacak eyelinerın koyu tonlarda olmasından kaçınılmalıdır. Aksi durumda gözü sert bir şekilde çerçevelemesi bakımından olduğundan daha da küçük göstermek gibi bir etkisi söz konusu olabilir. Özellikle koyu tonlardaki eyelinerın tüm göz çevresi boyunca kullanımından kaçınılmalıdır. Eğer mutlaka koyu bir tonda eyeliner kullanımı söz konusu ise gözün alt çizgisinden gözyaşı pınarının hattı boyunca kullanılmalıdır.

Beyaz Göz Kalemi Kullanımı: Sahte göz hatları oluşturarak gözleri büyük göstermek konusunda en etkili makyaj malzemelerinden biri beyaz göz kalemidir. Daha çok gözlerin iç köşelerine karşı kullanılan beyaz göz kalemi özellikle koyu renk göz kalemi üzerine uygulandığında göz çevresinin daha da geniş görünmesinde yardımcı olur.

Maskara Kullanımı: Gözleri büyük göstermek adına etkili bir maskara ile kirpikler kalınlaştırılmalıdır. Özellikle gözlerin dış köşelerinde 3-4 kat olmak üzere rimel kalın miktarlarda kullanılabilir.

Kaş Şekli: Gözleri büyük göstermek açısından uygulanacak tüm makyaj tekniklerinin yanında kaşların şekli de önemlidir. Genel olarak göz kapağı üzerinde geniş bir alan bırakarak şekillendirilecek kaşlarla göz hatlarını geniş göstermek mümkündür.

Kusursuz bir görünüm elde etmek için Göz Makyajında Önemli Ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.