Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Makyajla Dudaklar Nasıl Kalınlaştırılır?

Mustafa Başaran
Makyajla Dudaklar Nasıl Kalınlaştırılır?

Makyaj, ciltteki kusurları ya da küçük detayları öne çıkarmak ya da kapatmak için yapılır. Burun, alın gibi bölgeler daha küçük ve dar gösterilmek istenirken göz ve dudak gibi bölgeler de daha çok ön plana çıkarılmak istenir. Özellikle ince dudaklı kişilerin makyajda en çok istedikleri şey dudaklarını daha dolgun ve kalın göstermektir.  

Makyaj Öncesi Hazırlık

Dudakların daha dolgun durması için makyaj öncesinde bir ön hazırlık yapmak daha etkili sonuç alınmasını sağlar. Kalınlaştırma işlemi için kullanılacak malzemelerin daha iyi durması ve işlevlerini yerine getirebilmeleri için dudakların pürüzsüz ve ölü derilerden arındırılmış olması gerekir. Bunun için iki yöntem uygulanabilir. İlki peeling yapmaktır. Dudak peelingi için toz şeker ve baldan oluşan karışım ya da kozmetik marketlerde satılan hazır dudak peelingleri kullanılır.

Peeling sonrası dudaklar ölü derilerden arınıp yumuşacık olacaktır. Çok kuru olmayan, ölü derileri çok fazla bulunmayan dudakların tazelenip daha pürüzsüz hale gelmesinde ise ikinci yöntem daha uygun olacaktır. İkinci yöntem olarak bir diş fırçasından yardım alınır. Istatılan diş fırçası dudakların üzerine hafifçe bastırılarak kan dolaşımı artırılır. Böylelikle dudaklar hem pürüzsüz hem de yenilenmiş olur.

Makyaj öncesi dudakların kan dolaşımını artırmak ve daha dolgun hale getirmek için de uygulamalar yapılır. Bunlar arasında en çok kullanan uygulamalardan biri naneli kremlerdir. Yoğun nane kokulu, ferahlatan kremlerin dudaklara olumlu etkisi olacaktır.

Makyajla Dudak Kalınlaştırma

Makyaj öncesi hazırlıklar yapıldıktan sonra makyajla dudak kalınlaştırma işlemine başlamadan önce transparan yani renksiz bir pudra ile dudaklar matlaştırılır. Bir nevi baz görevi gören pudra, rujun kalıcılığını artıracaktır. Pudra uygulandıktan sonra ten rengi bir dudak kalemi ile dudaklar çerçevelenir. Dudakların daha iri görünmesi için kalem tam dudak çizgisi hizasında değil daha geniş açıyla sürülür. Böylece dudaklar kalınlaştırılır. Dudak çizgisi öne çekilir. Seçilen ruj bu çizgiye uygun olarak uygulanır. Dudakların daha kalın görünmesi için koyu renklerin kullanılması daha uygun olacaktır. Tüm bu işlemlerin ardından, iki kat uygulanan ruj sonrası dudaklar normal halinden daha kalın görünecektir.

Dudak kalınlaştırmanın en önemli adımlarından birini oluşturan dudak kalemi sürmeyle ilgili detaylı bilgiyi Dudak Kalemi Nasıl Sürülür? yazısından okuyabilirsiniz.