Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Makyajla Çiller Nasıl Kapatılır?

Gökçen Çetin Makyajla Çiller Nasıl Kapatılır?

Kadınların bazıları yüzlerinde oluşan çillerden rahatsızlık duyarak bunun bir cilt kusuru olduğunu düşünürler. Çiller her ne kadar doğal bir güzellik katsa da çoğu kadının nefretini kazanmıştır. Bu yüzden birçok makyaj hileleri ile bu görünümü kapatmaya ve de çilsiz sade bir yüze kavuşmaya çalışırlar. İşte bu amaçla pek çok makyaj hataları dahi yapılabilmektedir. Bunlardan en bilineni ise çillerin üzerine üst üste kapatıcı sürmeye çalışmaktır. Kapatıcılar çillerin kapanmasından ziyade daha da belli olmasına neden olacağı için istenilen görünümü kazandırmaktadır. Hatta üst üste sürülen kapatıcılar ciltte kolay terlemeye yol açacağı için yüzden akacak ve çillerin daha belirgin bir görünüm kazanmasına neden olacaktır. Bu yüzden çillerin kapatılmasında doğru makyaj tekniklerinin bilinmesi gerekmektedir. Peki, nedir bu doğru makyaj teknikleri?

İster çilli bir yüz ister sivilceli isterse dupduru sade bir yüz olsun tüm makyaj işlemlerinin sağlıklı geçebilmesi için öncelikle cilt temizliği önemlidir. Bu yüzden makyaja başlamadan önce temizleyici jeller ile yüz temizlenir ve bir tonik yardımıyla da cilt yüzeyindeki kirlerden arınmaya çalışılır. Sonrasında bir nemlendirici sürülerek cilt ferah bir görünüm kazanmasının yanında yumuşatılır. 15 dakika kadar bekletilir ve cilt artık makyajın daha sağlıklı ve etkili gerçekleşmesi için tüm işlemlere hazırdır.

İlk işlem fondöten sürmek olacaktır. Renklendirilmiş krem fondötenler istenmeyen çiller için tam da birebirdir. Burada kullanılacak olan krem fondötenin cilt tonundan yarım ton kadar koyu olması tercih edilir. Cildin bu fondöten sayesinde mat ve kalıcı durması için üstüne toz pudra uygulanmalıdır. Toz pudra ciltte daha fazla tutunacak ve daha etkili bir kapatma sağlayacaktır. Çünkü fondötene göre daha ince bir yapıda olduğu için cilde daha fazla tutunacaktır. Tüm bunlar sayesinde çil görünümü kapanacak ve doğal bir görünüm elde edilebilecektir. Bu doğal görünümün bozulmaması için göz ve dudak makyajında da doğal tonların seçilmesi önerilir.