Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Makyajda Kontürleme Nasıl Yapılır?

Yıldız İnci Ayağ Makyajda Kontürleme Nasıl Yapılır?

Profesyonelce yapıldığı sürece makyajla mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Belli kurallara dikkat edilerek yüzün istenen kısmı gölgede bırakılır, istenen kısmı ise ön plana çıkarılır. Bu sayede ideal yüz hatları belirlenmiş olur.

Kontürlemenin temelinde koyu renkli malzemelerle yüzün istenilen kısmı arka planda bırakılır, bunun tam tersi vurgulanmak istenen kısımları da ön plana çıkarılarak kusursuz makyaj yapılmış olur.

Yüz Kontürlemesi Nasıl Yapılır?

Makyaj uygulamasında yüz kontürlemenin ilk basamağı yüz şeklini belirlemektir. Bu sayede hangi bölgenin koyu gölge ile kontürleneceği, hangi bölgenin ön plana çıkarılacağı netleşir.

İlk aşama geçildikten sonra cilt makyaj bazıyla hazır hale getirilmelidir. Makyaj bazı kullanmamak, ciltteki renk dengesizliklerini gözler önüne serer. Cilde uygulanacak makyajın doğal bir görünüm oluşturması için pudra seçimi yapılmalıdır. Pudra seçerken uygulanacak cilt tonunun iki ton kadar koyusu seçilmeli ve eşit şekilde cilt yüzeyine yayılmalıdır.

Pudra uygulamasından sonra bronzer kullanılabilir. Eğer far kullanılacaksa mat göz farı tercih edilmelidir. Bunun nedeni mat ürünlerin doğal bir görünüm sunmasıdır. Cilt zeminine uygulama yaparken aydınlatıcılardan destek alınabilir. Kullanılacak aydınlatıcı cilt tonundan iki ton açık aydınlatıcı tercih edilmelidir.

Yüz bölgesinde elmacık kemikleri fazla çıkıksa ve bu görüntü rahatsızlık veriyorsa elmacık kemiklerinin gölgelendirilmesi gerekir. Bunun için cilt tonundan iki ton koyu kontürleme ürünüyle tam elmacık kemiklerinin üzerine uygulama yapılır.

Çene kemiğinin alt kısmı sivri ve öne çıkısa bu bölge de kontürleme ister. Aynı şekilde iki ton koyu kontürleme malzemesiyle çene kemiğinin altı gölgelendirilmelidir.

Bu işlemin ardından geri plana çekilen bölgeleri takip eden işlem aydınlatma işlemidir. Aydınlatma işlemi için de cilt tonundan iki ton açık aydınlatıcılar kullanılır. Aydınlatma işleminin en fazla yapıldığı bölgeler fazla küçük duran çene kısmı göz altları ve burun bölgesidir. Göz altları bu sayede oldukça aydınlık ve ışıltılı görünür. Aynı şekilde burun kanatları aydınlatıcılar yardımıyla daha zarif ve kibar bir görüntü kazanabilir.

Yuvarlak yüze kontürleme yaparken dikkat edilmesi gerekenleri Yuvarlak Yüze Kontürleme Nasıl Yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.