Levrek Nasıl Bir Balıktır?

Ceyhan Erener Levrek Nasıl Bir Balıktır?

Moronidae ailesinden olan levrek balıkları ılık ve soğuk denizlerde yaşayan balık türlerindendir. Derileri pullarla örtülü olan balığın sırtı kurşun renginde, karnı gümüş renktedir. Benekleri küçük ve siyah renginde olduğu için alabalıkları andırır. Genç levrek balıklarının sırtları kara benekli iken, yaşlı balıkların sırtları beneksiz ya da koyu renktedir. Bu balıkların dillerinde diloit dişleri vardır. Boyları 40-100 cm arasında değişen bu balıkların genellikle ağırlıkları da 8-15 kg aralığındadır. 

Türkiye'de yaygın olarak Karadeniz, Marmara ve Akdeniz'de bulunur. Çoğunlukla mayıs ayı ortaları ve kasım sonu avlanma ayları olsa da her mevsimde avlanabilirler. Sonbahar aylarında üreyen bu balıklar genellikle sürüler halinde toplanırlar ve ırmak ağızlarında ürerler. Ancak Türkiye'de üreme dönemleri bölgelere göre değişir. Karadeniz bölgesinde dere ağızlarında kışın, nisan ve mayıs aylarında Akdeniz bölgesinde ürerler. Karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgelerinde de çiftliklerde, yumurtadan çıkıp pazara sürülünceye kadar üretimleri yapılır ve bu üretilen balıklar Avrupa'ya ihraç edilir.

Denizler ile nehirlerin karıştığı bölgelerde sıklıkla yaşayan bu balıklar on iki değişik türe ayrılır. Fazla gezici olmayan levrek balıkları yerli balık olarak sayılabilir. İlk zamanlarda sürüler halinde yaşayan balıklar, erişkin hale geldikten sonra tek başlarına yaşamaya başlarlar. Genellikle karanlık ve kuytu bölgelerde yaşamayı seven bu balıklar, gemi batıkları ya da kaya oyukları gibi yerlerde çok sık yuvalanırlar.

Eti oldukça lezzetli olan levreğin ekonomik değeri yüksektir. Genellikle denizlerde ve ırmaklarda küçük balıkları yiyerek beslenirler. Levrek balığının türlerinden en çok bilineni kaya levreğidir. Etçil ve yırtıcı olan bu balıklar, karides, küçük balıklar, yengeç ve kurtçuklarla beslenir. 

Buğulaması, fırında kağıt kebabı, haşlaması, tava şiş, tereyağlı buğulaması, ızgarası, salatası ve pilakisi en çok tercih edilen yemek çeşitlerindendir. Üreme zamanlarında yağsız olduğu için eti lezzetsizdir ancak çifliklerde üretilen balıklar yılın her mevsimi yağlı olduğu için tercih edilebilir.