Led Aydınlatmayla Tasarruf Nasıl Yapılır?

Bilal Tonga
Led Aydınlatmayla Tasarruf Nasıl Yapılır?

Evlerin aydınlığından ödün vermeden ucuza aydınlatılması mümkündür. Tüm ampülleri değiştirmek çok masraflı görünebilir ama elektrik ücretlerinin artması ve led ampül üretiminin ucuzlamasıyla evlerde köklü değişiklikler yapmaya başlanabilir.

Led, ışık yayan diyotlar manasına gelen light-emitting diodes kelimelerinin birleşiminden oluşur. Yarı iletken teknolojisi ile üretilmiş diyotlardır. Üretildiği yarı iletken malzemeye göre farklı renklerde ışık yayabilme özellikleri bulunur. Teknolojisi 1960'lara dayanmasına rağmen aydınlatma çözümü olarak karşımıza çıkması çok yenidir. Bunun en temel sebebi üretim maliyetleri ve tüm dünyada kabul gören enerji tasarrufu yapma gerekliliğidir.

Aydınlatma evlerde en çok kullanılan elektrik ihtiyaçlarından bir tanesidir. Sürekli kullanmasının yanı sıra eski moda halojen ampüller çok fazla enerji tükettikleri için elektrik faturalarında önemli bir kısmını aydınlatma oluşturuyor. Led ampüller, halojen ampüllerden on kata kadar daha verimlidir. Yani 60W lık bir ampül ihtiyaç var ise bunu 6W'lık bir led ampül ile karşılanabilir. Evdeki ışık ihtiyacına göre ampül seçerek kiler ve tuvalet gibi çok aydınlık ihtiyacı olmayan yerler için daha düşük güçte ampül kullanılabilir.

Led ampül fiyatları standart ampüllerden çok daha yüksek olabilir ama daha az elektrik harcadıkları için bu farkı kısa zamanda kapatacaklardır. Elektrik tüketimlerinin yanı sıra kullanım ömürlerinde de ciddi farklar bulunur. Standart bir ampül 6000 saat kullanım ömrüne sahiptir. Günde on saat kullanıldığı düşünülürse 18 aylık bir kullanım sonunda yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Led ampüllerin ise yaklaşık 40000 ile 100000 saat kullanım ömürleri bulunur.

Led ampüller, aydınlatma tasarrufu için alternatif olan enerji tasarruflu ampül diye bilinen florasan ampüllerden de üstün özellikleri vardır. Florasan ampüller ucuz olmalarına karşın içerisinde bulunan gazın civa içermesi kırılması durumunda büyük bir tehdit oluşturur. Bunun yanında florasan ampüller şebeke geriliminin frekansından dolayı saniyede 50 kere yanıp sönerek ışık verirler, bu durum video çekimlerinde ışığın titremesinden algılanabilir. Led ampüller ise çok yüksek frekanslarda tetiklendiği için böyle bir etki yaratmaz.