Lamine Ahşap Nasıl Yapılır?

Mehmet Hanifi Bağdatlı
Lamine Ahşap Nasıl Yapılır?

Lamine ahşap, farklı ölçülerdeki ahşap tanelerinin, belli koşullarında ve özel tutkallarla yapıştırılıp birleştirilmesinden oluşur. Akustik özelliği çok iyi bir malzemedir. İstenildiği gibi şekil verilebilidiği için hayal ettiğiniz her şeyi bu sağlam malzemeden yapabilirsiniz. Hafif olduğu için depreme karşı da dayanıklı bir yapı malzemesidir.

Ağaç tomruğundan alınan parçalara laminasyon işlemi yapılması ustalık gerektiren bir iştir. Laminasyon yapılmış malzemenin tomruktaki yıllık halkalara göre birleştirilmesi çok önemlidir. Lamine ahşapların birleştirilmesi en ve boy olarak ikiye ayrılır. En birleştirmeleri; Düz, pahlı, pahlı kademeli, dikey kama dişli birleştirme, yatay kama dişli birleştirme olarak sıralanabilir. Boy birleştirmeleri ise; Düz, parmak dişli ve pahlı olarak sıralanabilir. Bu ahşaplar yük taşıyacağı için doğru birleştirme işlemi sağlamlık ve uzun ömürlü olma açısından çok önemlidir. Doğru kesilmemiş tomruk parçaları ve hatalı birleştirilmiş malzemeler lamine ahşap yapımının hatalı ve işlevsiz olmasına yol açar.

Lamine ahşap yapılırken kullanılan malzemeler çok önemlidir. Lamine ahşap yapımında kullanılan tutkal suya ve neme dayanıklı olmalıdır. Suya ve neme dayanıklı olmayan tutkallarla birleştirilen lamine ahşaplar özellikle Karadeniz gibi yağışlı bölgelerde ciddi sorunlara yol açabilir. Lamine ahşap yapımında kullanılacak ahşap tanesinin de belli bir kurulukta olması gerekir. Tutkal uygulanacak ahşap tanesi yüzeyinin planyası yani düzgünleştirme işlemi usta eller tarafından doğru makina kullanılarak yapılmalıdır. Lamine ahşap yapımında kullanılacak ağacın cinsine göre doğru sıkma basıncı yapılmalıdır.  Sıkma süreci iyi hesaplanmalı ve yaz-kış hava değişiminden dolayı oluşacak ısı farkı hesaba katılmalıdır. Bor ile imal edilmiş boyalar ile ahşabın yanması imkansız kılınabilir.

Yukarıda verilen hususlara dikkat edilirse lamine ahşap yangına yüksek direnç gösterir ve yangın esnasında uzun süre dayanıklı kalarak üstündeki yükü uzun süre taşıyabilir. Lamine ahşap gene bu şekilde imal edilirse nefes alacağı için özellikle su buhariıveya kimyasal gazların bulunduğu ortamlar için çok uygun bir malzemedir. Isı yalıtımı çok iyi ve bakım maliyeti çok az olur. Düzenli bir şekilde bakımının yapılması onu belli bir kaliteye ulaştırır ve hatta ömür boyu kullanabileceğiniz bir yapı haline getirebilir.