Kuzey Amerika Kıtası Nasıl Gezilir?

Canan Umut
Kuzey Amerika Kıtası Nasıl Gezilir?

Farklı tatlar, insanlar, iklimler, kültürler tanımak için her yıl milyonlarca gezgin seyahat eder. Gezilip görülmesi gereken bölgeler arasında Kuzey Amerika kıtası da ilk sıralarda bulunur. Gerek tabiat güzelliği, gerekse görkemli gökdelenleri ile her yıl milyonlarca turistin uğrak bölgesidir.

Kuzey Amerika kıtasını gezmek için ilk tercih edilen yollardan birisi İnterrail Amerika biletidir. Bu bilet sayesinde Amerika’nın gelişmiş demir ağı ulaşımından yararlanılır. Üstelik kullanılan trenler genellikle hızlı ve modern bir yapıdadır. Amerika kıtasının doğu-batı arasında oldukça geniş bir mesafe bulunur. Bu mesafenin en aza indirilmesi için kullanılacak bir başka ulaşım aracı uçaktır. Onlarca farklı firması ve gelişmiş havaalanları ile rahat, hızlı ve bileti erken alındığı zaman ucuza bir yolculuk yapmak mümkündür. Aynı şekilde çok ucuza bulunabilen otobüs biletleri ile eyaletler arası ulaşım yapılabilir.

Kuzey Amerika kıtasında görülmesi gereken en önemli yerler:

New York: Amerika’nın uyumayan şehirlerindendir. Her türlü kültürün bulunduğu gökdelenler şehridir. Şehirde ünlü Times Meydanı, Özgürlük Anıtı, Central Park, 5.Cadde ve Metropolitan Müzesi görülmesi gereken ilk yerlerdir. Brooklin köprüsünde yürünebilir, meşhur Amerikan donatının tadına bakılabilir. Beyzbol maçı izlenebilir ya da Brodway müzikallerine gidilebilir.

Los Angleles: Kuzey Amerika kıtasının melekler şehridir. Hollywood, Disneyland ve Pine Caddesi gezilebilir. Bitmek bilmeyen gece hayatı sınırsız eğlenceler sunar.

San Francisco: Dimdik sokakları ile bilinir. Özellikle Golden Gate köprüsü bu şehrin görülmesi gereken önemli yerlerindendir. Alcatzar Adası ve iyi bir manzara için Sausalito körfez manzarası görülmeye değerdir.

Niagara Falls: Bir parçasının Kanada'da bir parçasının da Amerika'da yer aldığı dev bir şelaledir. Doğa manzarasını sevenler burayı ziyaret edebilir. Güçlü akan şelalenin içinde sürekli düzenlenen tekne turu yapılabilir. Gece ışık gösterileriyle renklendirilen şelale günün her saati büyüleyici bir güzelliktedir.

Amerika kıtası oldukça geniş bir coğrafyadır. Görkemli yapıları, gökdelenleri, doğası ile mutlaka görümesi gereken yerler arasındadır. Meşhur sığır pirzolası, sezar salatası, cheescake, donat tadına bakılması gereken yiyeceklerdir.