Küvet Nasıl Beyazlatılır?

Dilek Yurdakul Küvet Nasıl Beyazlatılır?

Uygun olmayan temizlik ürünleri, aparatlar ve zaman içerisinde kullanmaya bağlı oluşan lekelenmeler küvetlerin beyaz ve iç açıcı görünümünü bozabilir. Küvetinizde oluşmuş inatçı lekelerden şikayetçiyseniz bu ipuçları işinize yarayabilir!

1.  Küvetinizin hangi malzemeden imal edildiğini öğrenin

Küvetinizin hangi maddeden üretildiğini bilmeden uygulayacağınız temizlik işlemleri, küvetinizin boyasına ciddi hasarlar verebilir. Herhangi bir uygulama yapmadan önce;

  • Porselen küvetler: Küvet ve lavabolarda kullanılan en dayanıklı malzemelerden biridir.
  • Emaye küvetler: Eski küvetlerde daha çok kullanılır. Çamaşır suyu gibi kimyasallara ya da asitli temizlik maddelerine maruz kaldığında lekeler oluşturur.
  • Akrilik küvetler: PVC'ye benzer küvetlerdir. Çizilmelerin ve kalıcı lekelerin önüne geçmek için sert partiküller içeren aşındırıcı temizlik malzemelerinin kullanılmaması gerekir.

2. Temizlik adımları

  • Aşındırıcı, partikülü bir toz deterjanı lekenin üzerine dökün ve üzerine biraz su ekleyin. Birkaç dakika bekledikten sonra bir bez ile ovalayın.
  • Ağır yağ ve sabun kirleri gibi inatçı lekeler için trisodyum fosfat kullanmayı deneyin. 5 litre sıcak suyun içerisine bir çorba kaşığı trisodyum fosfat ekleyip karıştırın. Asla diğer temizleyiciler ile beraber ya da karıştırarak kullanmayın.
  • Çamaşır suyu yerine hidrojen peroksiti ve karbonatı deneyin. Eşit ölçülerdeki hidrojen peroksit ve karbonat ile bir macun hazırlayın. Lekenin üzerine döküp 1 saat bekletin.
  • Akrilik küvetler, diğer küvetlere nazaran daha sık yıkama gerektirir. Kolayca çizilebilir bir madde olduğundan yumuşak temizleyiciler ile temizlenmesi gerekir. Haftada bir kez, bol sıcak su ve bulaşık deterjanı ile fırçalayıp temizleyin. Sıcak su ile durulayın.
  • Kireç lekeleri için sirke kullanın. Kireç lekelerinin giderilmesi için sirke doğal ve güçlü bir alternatiftir.  Kireçli bölgelere bir ölçek su ve bir ölçek sirkeyle hazırladığınız karışımdan püskürtün. 45 dakika bekledikten sonra fırçalayıp, ılık su ile durulayın.