Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Yıldız İnci Ayağ Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Aydınlık ve kusursuz görünen bir cildin en büyük destekleyicisi hiç kuşku yok ki doğru şekilde uygulanan makyajdır. Cilt tipinin belirlenmesinin ardından gerekli olan makyaj ürünleri doğru şekilde uygulanmalı ve bu sayede cildin uzun vadede sağlığı korunmalı, aynı zamanda güzel görünmesi sağlanmalıdır.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri Nelerdir?

Kuru ciltler cilt tipleri içinde en fazla hassasiyet gerektiren cilt tipi olarak bilinir. Gerekli malzemeler düzenli kullanılmazsa cilt yüzeyinde pul pul kuruluklar oluşur, bu durum ise ciltte uzun vadede erken kırışıklık oluşumunu tetikler.

Kuru cilde bakımın ilk aşaması ona ihtiyaç duyduğu nemi gereken şekilde verebilmektir. Nemlendirici krem gün içinde belli aralıklarla cilde uygulanmalıdır. Yağlı ciltler buna sık gerek duymasalar da kuru ciltler için birkaç kez nemlendirici krem uygulaması şarttır. Nemlendirici seçerken cilt tipine uygunluk mutlaka gözetilmelidir.

Nemlendirici uygulamasını takip eden makyaj basamağı makyaj bazı olmalıdır. Tıpkı diğer cilt tiplerinde olduğu gibi kuru ciltlerde de makyaj bazı özellikle ciltte var olan girinti çıkıntı şeklindeki şekil bozukluklarını yok etmeye destek verir.

Makyaj bazından sonra fondöten seçimi kuru ciltlerin önem vermesi gereken diğer bir noktadır. Fondöten mutlaka akışkan formda olmalıdır. Bu sayede kuru cildin ihtiyacı olan ıslak form cilde uygulanmış olur.

Kuru ciltler için fondöten kullanımı yeterli olmakla birlikte kişisel alışkanlıklara göre pudra ile de devam edilebilir. Pudra seçerken fondöten gibi kremsi ürünler seçilmesi önemlidir. Çünkü makyaj sadece bir saatlik sürede kullanılmaz. Uzun süreli geçerliliğini koruması, makyajın doğru şekilde yapıldığının göstergesidir.

Günlük kullanımda basit ama göz dolduran bir makyaj için fondötenden sonra allık seçimi ile işe devam edilmelidir. Allıklar çok çeşitli formlara sahip olmakla birlikte kuru ciltler için krem allıklar tavsiye edilir. Krem formdaki allıklar bu ciltlerde çok daha iyi tutunur ve gün boyu kalıcılığını sürdürür.

Son olarak makyaj kısmının tamamlayıcı basamağı temizleme kısmıdır. Günlük olarak temizlenmeyen cilt kısa sürede makyaj hatalarını çok daha fazla göstermeye başlar.

Kuru cilt bakımında maske önemli bir yere sahiptir. Kuru Ciltler İçin Doğal Maske Tarifleri yazımıza göz atabilirsiniz.