Kuru Cilt Nasıl Beslenir?

Solmaz Özlem Köse Kuru Cilt Nasıl Beslenir?

Cildin epidermis tabakasında meydana gelen hasar sebebiyle cilt dokusunda kuruluk başta olmak üzere çatlaklarla, pullanmayla ve kaşıntılarla mücadele etmek zorunda kalan kuru cilde sahip kişilerde nem dengesini sağlamak ve korumak oldukça önemlidir. Özellikle kışın soğuk havaların etkisiyle iyice artan problemlerin yanında yazın güneşin zararlı etkileri karşısında nem kaybının yaşanması başta olmak üzere, çeşitli etmenlerinde cilt üzerindeki olumsuz etkilerini yok etmek adına cildi besleyici ürünlere yönelmek gereklidir. Genel olarak B5 ve E vitaminleri başta olmak üzere C vitamini içeren ürünler kuru ciltlerin beslenmesinde temel oluşturan kimyasallardır. Kozmetik ürünlerin çeşitliliğini göz önünde bulundurarak seçilen ürünlerin içeriğinde yer alan bu tür kimyasallar ile kuru ciltlerde uygulanacak maskeler, kullanılacak anti-aging ve nemlendirici kremler cilt bakımı açısından sağlıklı ve doğru tercihlerdir.

Özellikle E vitamini ve B5 vitaminin bir arada bulunduğu kremler, kuru ciltlerde kuvvetli bir etki yaratarak cildin nem oluşumuna katkı sağlarlar. Ciltteki kuruluk, pullanma, kızarık ve kaşıntı yanında yaşanılabilecek tüm problemlerinin hafiflemesine etken olan E ve B5 vitaminleri yanında D vitamini de hava koşullarına ve güneşin UV ışınlarına karşı koruyucu bir kalkan oluşturur.

Bunun yanında ciltteki nem açığını engellemek ve kapatmak konusunda etkili olan bitki özlü yağlarda söz konusudur. Genellikle kuru ciltler için kullanılacak ürünlerde jojoba, üzüm çekirdeği ve keten yağları bulunan ürünler cildi besleyerek cildin doğal yağlarının dengelenmesini sağlar. Özellikle tropik bir afrika ağacı olan shea ağacından elde edilen yağ içerdiği antioksidanlar ve enzimler ile cildi besleyerek kuru ciltlerin temel problemi oluşturan kuruluğun önüne geçmek konusunda oldukça etkilidir.

Kuru ciltlerde uygulanacak maskelerde besleyici nitelikteki ürünler açısından yoğurt ve papaya maskeleri ile kabak ve tarçın maskeleri önde gelir. Bunun yanında çilek, ahududu ve yaban mersinin bir arada bulunduğu maskeler antioksidan özellikleri ile kuru ciltler açısından önemlidir. Ayrıca, saf uçucu yağlardan zerdeçal, yaban mersini, havuç tohumu ve yeşil limon içerikli yüz serumlarının düzenli kullanımı kuru ciltleri besleyici ve dengeleyici faydalar sağlar. Ölü hücreleri temizlemek ve parlak bir cilde kavuşarak cildin mantığından kurtulmak açısından hint fesleğeni olarak bilinen tulsi ve fındık kabuğu içeren peeling ürünleri doğal antioksidan özellikleriyle cildi beslerken gözeneklerdeki tıkanmaları giderirler.

Kuru ciltlerde besleyici bakım ürünlerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken temel nokta, içeriğinde dioksan, paraben ve etanol, metanol ve etil gibi katkı maddeleri içeren bazı alkollerden kaçınılması gereklidir.