Kung Fu Nasıl Öğrenilir?

Tuğba Baycan
Kung Fu Nasıl Öğrenilir?

Gong Fu olarak da bilinen Kung Fu antik Çin dövüş sanatlarından birisidir. Eğer bu sanatı öğrenmek istiyorsanız fakat yakınlarınızda Kung Fu öğreten bir yer ya da bunun için zamanınız veya bütçeniz yoksa kendi çabalarınızla bunu başarabilirsiniz. Kendinizi adadığınız ve hırslı olduğunuz sürece Kung Fu öğrenilebilir.

Evde Kung Fu egzersizleri yapacağınız alanı boşaltmalısınız. Bir sürü zıplama, tekmeleme veya yumruklama yapacağınız için evdeki çoğu şeye zarar verebilirsiniz. 3 metrekarelik alan sizin için yeterli olacaktır.

Kum torbası satın alın. Başlangıçtaki egzersizlerinizin çoğunu havada yapacak olsanız da ilerleyen zamanlarda direnç isteyeceksiniz. Duvara asılan kum torbalarından alabileceğiniz gibi kendi kendine duranlardan da tercih edebilirsiniz.

Kung Fuyu en iyi şekilde öğrenmenin yolu bir “sifu” denilen hocadan geçer fakat yeteri kadar azimliyseniz kendiniz de öğrenebilirsiniz. Bunun için DVD alabilir ya da internetteki Kung Fu videolarını izleyebilirsiniz. Hareketleri doğru yaptığınızdan emin olmak için birden fazla kaynaktan yararlanmanız önerilir.

İş Kung Fu öğrenmeye gelince çok fazla hareketle ve bilgiyle karşılaşırsınız. Bunların içinde kaybolmamak için kendinize bir odak noktası seçmelisiniz. Örneğin, öncelikle zıplama hareketlerini öğrenmek istiyorsanız bu teknikleri çalışmalı ve kendinize bir plan hazırlamalısınız.

Kung Fu’da başarılı olabilmek için denge, esneklik ve duruşunuz üzerinde çalışmalı, yumruk, blok ve tekmenizi geliştirmelisiniz. Denge ve esnekliğinizi sağlamak için yoga yapmanız önerilir. Yoga dengede ustalaşmanızı sağlarken esnekliğinizi artırır. Duruş ise Kung Fu’da çok önemli bir yere sahiptir. Eğer yanlış bir duruş sergiliyorsanız doğru hareketleri yapamazsınız. Bunun için At Binme Duruşu, Hazır Duruş, Ters Ayak Duruşu ve Dövüş Duruşu gibi duruş çeşitleri üzerinde çalışmalısınız. Eğer duruşunuz güzel olursa teknikleri de kolaylıkla yapabilirsiniz. Yumruk çalışırken ise kalçalarınızdan güç almaya çalışmalısınız. Boksta olduğu gibi Kung Fu’da da düz, aparkat ve kroşe vuruşlar bulunmaktadır. Blok yapacaksınız öncelikle dövüş duruşunda bulunmanız önerilir çünkü bu duruşta yüzünüzü koruyabilir ve yapılan atakların etkisini azaltabilirsiniz. Tekme teknikleri ise Kung Fu’nun en eğlenceli ve en kolay gelişme görülen bölümlerinden biridir. Bu hareketleri ve teknikleri öncelikle havada deneyin ve hazır hissedince kum torbasına geçin.

Eğer Kung Fu’yu tam anlamıyla öğrenmek ve kavramak istiyorsanız bu savaş sanatının felsefesini ve geleneksel tekniklerini de öğrenmeli ve uygulamalısınız.