Küçük Oda Dekorasyonu

Feyza Demirbaş
Küçük Oda Dekorasyonu

Evinizin salonu, yatak odanız ya da çocuk odanız küçük de olsa uygun dekorasyonla gayet kullanışlı ve şık odalara sahip olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ufak tüyolara dikkat etmeniz ve dekorasyon yapacağınız mekanı daha geniş gösterecek hilelere başvurmanız. 

Küçük Salonlar

Öncelikle seçilen eşyalar hem pratik, hem şık hem de mekanı sıkıştırmayacak nitelikte olmalıdır. Bunun için koltuk seçiminiz "L" model koltuk olabilir. Bu koltuk seçimi ile hem mekanı daha iyi kullanabilir hem konforunuzdan ödün vermemiş olursunuz. Televizyon gibi fazla alan kaplayan eşyalarınızı duvara monte ettirmeniz de dar alanı akıllıca kullanma yöntemlerinden biri. Cam önleri gibi boş alanları ise odanızın dekoratif eksikliğini tamamlamak için kullanabilirsiniz. Cam önlerine ışığı kesmeyecek dekoratif süs eşyalarını koyabilirsiniz. Koltuk kenarlarına asma sehpalar koyarak sadece ihtiyacınız olduğu zamanda kullanabilirsiniz. Yemek masanızı evinizi ısıtmak için olan kalorifer peteklerine asarak açılır kapanır şekilde yapabilirsiniz. Eğer orta sehpa kullanacaksanız mutlaka parçalanabilen ve sandıklı olanları tercih edin. Bu şekilde hem zigon ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız hem de depolama alanı kazanacaksınız. Salonunuzun duvarlarına açık renk ufak saatler, ufak tablolar ve şık aynalar asabilirsiniz. Mobilyalarınızın renklerini açık ve az desenli seçmeniz ferah bir mekan elde etmenizi sağlayacaktır. 

Küçük Yatak Odaları

Ufak bir yatak odanız var ancak dekorasyonundan memnun değilsiniz. Peki ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle yaratıcı fikirlere açık olmanız gerekiyor. Duvarların rengini açık ve doğal tonlardan seçmeniz mekanı daha geniş ve ferah gösterecektir.

Yatak odanız küçük ise gardırobunuz muhtemelen size yetecek kadar büyük olmayacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yatak başı olarak kullanabileceğiniz raflı sistemler kullanabilirsiniz. Yatağınızın üstüne kapaklı dolaplar yerleştirmeniz de size daha çok eşya depolayacak yer sunacaktır. Hiç gardırop kullanmadan tüm dolabı yatak başına yerleştirerek kullanmanız da odanızda size daha çok alan bırakacaktır. Yatağınızın ucuna koyduğunuz pufları da sandıklı tercih etmeniz daha çok eşya depolayacak yer imkanı sağlayacaktır.

Yatağınızı cama paralel olarak yerleştirmeniz odanıza daha çok ışık girmesine yardımcı olacaktır. Odanıza ufak bir asma kat yaptırarak bu alana yatağınızı yerleştirebilirsiniz.Bu odayı tamamen kullanma fırsatı verecektir. Yatak odanızın duvarlarına fazla dekoratif eşya koymamanız gerekli. Şık bir görüntü istiyorsanız ufak aynalar size bunu sağlayacaktır. Odanızın dekorasyonunda ayna kullanmanız aynı zamanda odanızı daha geniş bir mekan yapacaktır. Mobilyaları, perdeyi, halıyı ve odanıza koyacağınız dekoratif eşyaları açık ve ferah renklerde seçmeniz de küçük odanıza genişlik ve ferahlık sağlayacaktır.