Küçük İşletmenizi İnternette Nasıl Tanıtırsınız?

Tayfun Kara Küçük İşletmenizi İnternette Nasıl Tanıtırsınız?

Dünya üzerindeki milyonlarca internet kullanıcısı her gün hizmet, ürün ve bilgi bulmak için internet kullanıyor. Böylece internet küçük işletmelere müşterileri ile buluşmalarına ve ücretsiz ya da çok düşük maliyetli tanıtım imkanları sunmaktadır. İnternet tanıtımında başarılı olmanın anahtarı küçük işletmeler için hedef kitlelerini iyi seçmek ve onları çekecek ve işlerini size yönlendirecek mesajlar yollamaktır.

Küçük işletme tanıtımının yükü bir kişi tarafından çekilebilir ya da bir tanıtım uzmanından hizmet alınabilir.

Malzemeler

 • Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını öğrenmeniz gerekmektedir:
 • Tanıtım
 • İnternet tanıtımı
 • Tanıtım araştırması
 • Tanıtım planı

 

Talimatlar

1.Sınıflandırılmış online reklamlar. Sınıflandırılmış online reklam piyasası  bazı işletmeler için reklam vermeye özellikle uygundur. Emlakçılık, ikinci el, ev hizmetleri gibi belli bir kesime hitap eden işler sınıflandırılmış reklam piyasasına hitap eder. Eğer bir emlakçı firmanız var ise örneğin elinizdeki evlerin reklamını sınıflandırılmış reklam hizmetinde internete çıkartarak müşterilerinizi çekebilirsiniz. Ayrıca sınıflandırılmış reklamlarınızı düzenli aralıklarda koymalısınız ki dikkat çekebilesiniz. sınıflandırılmış ilanları yayınlayan web sitesini ile ters düşmemek için kurallarını okuyarak hangi sıklıkta reklam verebildiğinizi öğrenin.

2.E-mail tanıtımı. Süren konuşmalar iş yerinizin müşterinizin aklında kalmasını sağlar. Website ya da blogunuzun bir kenarına Email listesine üye olunması için bir form koyarak ve üyelerinizden üye olmasını rica ederek onları Email listenize dahil edebilirsiniz. Eğer ürün satıyorsanız ziyaretçilerinizi indirim kuponu gibi kampanyalar ile Email listenize üye olmaya çekebilirsiniz. Email listenizde olan üyelerin birbirleri ile iletişime geçmesi için bir tartışma forumu ya da geri bildirim sitesi yaparak müşterinizin yaptığınız işe odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

3.Sosyal medya. Başarılı sosyal medya tanıtımcıları küçük bir miktar yatırarak potansiyel müşteriler ile bire bir iletişime geçerler. Sosyal medyada insanları işinize çekmenin yolu viral mesajlar yüklemektir. Viralin anlamı bir çok kullanıcıya kısa sürede yayılabilmesidir. Ancak hangi mesajın viral olup olmayacağını çözmek kolay değildir. Hedef kitlenizle iletişime geçtiğiniz süre kadar zamanı onları anlamak için ayırın. Onlarla iletişim halinde olduğunuz sürece ne tip tanıtım mesajlarına cevap vereceklerini çözersiniz.

4.Eğitici ve öğretici yazılar. Websiteler ve bloglar size bilgiyi paylaşabileceğiniz ve tanıtım yapabileceğiniz alanlar sunmaktadır. Bir yemek şirketini yönetiyorsunuz diyelim. Örneğin potansiyel müşterilerinize  onların konu hakkındaki bilgisini artıran şeyleri söylemek onların işini kazanma olasılığınızı artırır. Buna benzer olarak internet dergilerinde ve diğer bilgi veren sitelerde yazılar yazmak ve ayrıca kitap yazmak sizin işiniz hakkında olan bilgi seviyenizi gösterir ve gelecekteki müşterilerinizin aklında olmanızı sağlar.

İpucu ve Uyarılar

 • İnternet reklamcılığına başlamadan önce bunları internette araştırdığınızdan emin olun:
 • Reklamcılık
 • İnternet reklamcılığı
 • Reklamcılık stratejisi
 • Reklamcılık araştırması
 • Reklamcılık planı