Kristal Vazo Nasıl Kullanılır?

Sema Doğan Kristal Vazo Nasıl Kullanılır?

Kristal malzemeler her zaman salonların baş tacı olup şık bir görüntü oluştururlar. Kristal vazoların asil çiçeklerle birleşmesiyle salondaki havanın bir anda değişmesi elden bile değildir. Bu dekoratif malzemeyi nasıl doğru kullanacağımızın püf noktalarına gelin birlikte göz atalım.

Kristal vazo; çok yüksek yerlerde olmamalı, mümkünse ince uzun olanları tercih edilip zemine direkt oturtulmalıdır. Kristal vazonun yerden en yüksek mesafesi yemek masası boyu olmalıdır. Kapalı vitrinlerden ziyade açık alanlarda sergilemek daha güzel bir görünüm sağlar. Kristal vazoyu açıkta bırakmak temizliğini her ne kadar zorlaştırsa da vazonun hakkını bu şekilde daha iyi verebiliriz. Temizliği için çok asitli kimyasal temizlik maddeleri kullanmak yerine daha doğal yöntemlerle kullanabiliriz. Doğal temizlik için limon yağı gibi temizleme özelliği olan ve suyla birleştiğinde değdiği yerde yağ dokusu bırakmayan maddeler tercih edilmelidir. Limon yağı aynı zamanda kristal vazoya doğal bir parlaklık da sağlar.

Vazonun salondaki konumunu belirledikten sonra içerisine vazonun boyuyla orantılı çiçekler koyabiliriz. Yapay çiçekler daha kullanışlı olur; vazonun içi göründüğü için gerçek çiçekte dibindeki toprak ve bitki artıkları hoş bir görüntü oluşturmaz ve temizliği oldukça zorlaşır. Salondaki mobilyaların rengine göre kahverengi ve açık turuncu tonlarında yaprak ve çiçek karışımları vazoya eklenebilir. Kurutulmuş güller de kristal vazolara çok yakışmakta, koyu ahşaptan yapılmış mobilyalarla da güzel bir renk uyumu sağlamaktadır.