Kredili Ev Nasıl Satılır?

Sema Krblt
Kredili Ev Nasıl Satılır?

Kredi ile alınmış evler, satılmak istenildiği süreçte borcu bitmemiş olsa bile satılabiliyor. Satma kararını verdikten sonra yapacağınız ilk şey konut kredisi aldığınız yani borcunuz olan banka yetkilileri ile görüşmek. Neden derseniz aslında borcun son taksiti bitene kadar ev asıl sahibinin değil, bankanındır. Çünkü borç bitene kadar ev banka tarafından ipoteklidir. Bundan dolayı evi satmak istediğiniz kişiler nakit parayla satın alacaksa ya da nakit parası varsa bankaya giderek, kalan borçları kapatması ve satış işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir.

Kredi borcu bitmemiş evi satarken yapılabilecek yöntemlerden biri, konutu satın almaya talipli kişinin yani alıcının nakit ödemeyle alması. Çünkü bu şekilde kredi kullanılan evin borcu kapatılır ipotek kalkar ve ev kolayca alıcıya geçer. Ancak böyle bir durum karşısında hatırlatılması gereken husus, erken ödeme cezasının ödenmesi gerekliliğidir. Aynı zamanda konut kredisi ile alınmış eve banka, kullanılan kredinin tutarı kadar birinci dereceden ipotek koyarken, ipotekli evi satın almak isteyen alıcıda da çektiği kredi karşılığında eve ikinci dereceden ipotek koyar. İpotekli evin kredisini X bankasından alırsanız, ikinci ipotek kredi başvurusunu X veya Y bankasına yapabilirsiniz. Alıcının talep ettiği krediye onay verirse Y bankası, X bankasıyla görüşürerek satıcıya nakit paraya karşılığında bloke çek verebilir ve bu durumda tapuda konuta 2. dereceden ipotek konulmasını sağlanabilir. Alım ve satım işlemleri gerçekleştikten sonra konut üzerindeki 2. ipotek, 1. ipoteğin yerini alır.

Kredi borcu bulunan evin satılması konusunda alıcı ve satıcının kredi kullanılan kuruluşa durumu açıklama durumu aslında satış işlemine yön vermektedir. Pek tabi ki şöyle bir olasılıkta var önceki krediyi veren kuruluş eski krediyi kapatarak, alıcıya yeni bir kredi verebilir. Bu durumda da karşı karşıya kalınacak durum eski krediyle yeni kredinin faiz oranlarının eskisinin aynısı olmayacağıdır.

İpotekli eve alıcı bulmakta zor olabilir. Bu durumda da satıcı borcu olan bankayla görüşüp kredi alabilir. Tabi ki alacağı kredi tüketici kredisi kapsamına girecektir. Satıcı aldığı kredi ile konut kredisi borcunu ödeyip ipoteği kaldırabilir. Daha sonra ise alıcı bulmak kolaylaşabilir. Ancak alınan kredi tüketici kredisi kapsamına da gireceği için konut kredisi ile aynı faiz oranında olmayacaktır. Hatta daha hem daha yüksek faiz oranında olacak hem de K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergilerinden muaf olmayacaktır.