Kot Pantolon Nasıl Yıkanır?

Oğuzhan Telli
Kot Pantolon Nasıl Yıkanır?

Her dolabın en önemli parçası kot pantolonlardır. Günlük hayatta en fazla giyilen pantolon türü de kot pantolondur. Sürekli kullanıldığı için zamanla kirlenebilen pantolonlar nasıl temizlenir, kot pantolon temizliğinde nelere dikkat edilmelidir?

Kot pantolon temizliğinde dikkat edilecek en önemli nokta kotun rengini kaybetmemesi ve çekmemesidir. Kotunuzun temizliğini koruması için her kullanımdan sonra düzenli olarak üçe katlayarak kaldırmanız gerekir. Kotun en fazla kirlenen bölümleri paçalarıdır. Yer ile temas eden veya sıçrayan çamurlardan kirlenen kot paçaları temizliğin odak noktasını oluşturur. Bunun için paçalar düzenli olarak temizlenmeli, kuru tutulmalı ve kirli zeminlerde katlanarak kullanılmalıdır. Kot temizliği ise sırasıyla şu aşamalardan oluşur.

Yıkama

Kirlenen kotu belirli aralıklar ile yıkamalısınız. Yıkama işlemi her kot farklı olacağı için kotun yıkama talimatına göre yapılmalıdır. Kotun yıkama talimatına arkasında bulunan etiketten veya ilk satın aldığınızda üzerinde olan etiketten ulaşabilirsiniz. Yıkama, kurulama ve ütü talimatları kotun özelliklerine göre değişmektedir. Kotunuzun yıkama talimatına baktıktan sonra yaklaşık 25-30 derece arasında hafif sıcaklıkta yıkama yapabilirsiniz. Kotunuzu yıkamaya atmadan önce renginin solmaması için ters çevirerek yıkamaya atmalısınız. Ayrıca yıkadığınız diğer giysiler boyalarını kota atmamalıdır. Bunun için kotun yanında yıkadığınız giysilere de dikkat etmelisiniz. Kotunuzu yıkamadan önce tüm ceplerini boşaltmalısınız. Ceplerin içinde kalan mendiller tüylenerek kotu kirletebilir. Ve diğer kişisel eşyalarınız da zarar görebilir. Bunun için kotunuzun ceplerini kontrol ederek yıkamaya koymalısınız.

Kurulama

Yıkanan kotunuzu kurulamak için kurutucu veya doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Kurutucunun ısısını fazla ayarlamamalısınız. Doğal yöntem ise kuru ve gölgeli bir ortamda kurutma yaparak gerçekleşir. Kotunuzu yıkamadan çıktıktan sonra tekrar ters çevirerek düzleşmesini sağlayın. Kotunuzu hızlı kurutmak için güneş ışığının altına koymamalısınız. Bu kotunuzun solmasına neden olabilir. Kotunuzun 1 veya 2 günde kuruyacağını düşünerek pantolonlarınızı ayarlamanız gerekmektedir. Kuruyan pantolonlarınızı kotun ütü derecesinde ütüleyerek katlayabilirsiniz. Ütü yapıldıktan sonra kot, kat yerlerinden katlanarak düzenli şekilde muhafaza edilmelidir. Kotlarınızı kat yerlerinden açarak temiz şekilde kullanabilirsiniz.