Kot Nasıl Yıkanır?

Dilek Yurdakul Kot Nasıl Yıkanır?

Rahatlığı ve dayanıklı kumaşı ile gündelik giyimin vazgeçilmezlerinden olan kotlar; pantolon, gömlek, mont, şort gibi bir çok kıyafette kullanılan kumaşlardan biri. Kot yıkama basit bir işlem gibi görülse de kotun rengini kaybetmemesi ve çekmemesi için küçük ama önemli adımlara dikkat edilmesi gerekiyor.

İşte kotunuzu eskitmeden, rengini koruyarak yıkamak için öneriler.

 • Sıcak sudan uzak durun. Kot kumaşlar için en ideal ısı 30- 40 derecedir. Yüksek sıcaklıkta su kullanılması, kotun rengini kaybetmesine ve orantısız bir şekilde çekmesine neden olur.
 • Kurutucu kullanmayın. Sıcak su kadar kurutucular da kot kumaşlarda renk değişimine yol açarak, zarar verebilir.
 • Çamaşır suyu veya çamaşır suyu içeren leke çıkarıcıları kullanmayın. Çamaşır suyu ve çamaşır suyu katkılı özel leke çıkarıcı ürünler, kotun renginin solmasına neden olur. Aynı zamanda eşit olmayan renk değişiklikleri ile kotunuzu giyilmez hale getirebilir.
 • Yeni aldığınız kotları ayrı ayrı yıkamaya dikkat edin. Örneğin mavi bir kot ile siyah bir kotu bir arada yıkamayın. Renk transferi kumaşlarda istenmeyen lekelerin ve dalgalı bir görünümün oluşmasına neden olabilir.
 • Bol gelen kotlarınızı küçültmek için sıcak su ya da kurutucu kullanmayın. Bu işlemler sonucunda kotunuz dengesiz bir şekilde çekebilir ve bir daha kullanılamayabilir. Bel kısmından dar gelen kotları esnetmek için, henüz ıslakken kalıba alıp esnetebilirsiniz. Bunun için dayanıklı kalınca bir tahta ya da özel olarak satılan kalıplardan kullanabilirsiniz.
 • Siyah ve koyu renkli kotlar, mavi renkli kotlara göre daha çok solar. Solmanın önüne geçmek için çamaşır makinesinin deterjan gözüne çeyrek ölçek tuz kıyabilirsiniz. Bu işlem hem solmayı gem de kumaşın çekmesini önler.
 • Kot kumaşları kuruturken mutlaka gölge ve havadar bir alanda kurutun. Direkt güneş ışığı kumaşın solmasına ve sertleşmesine yol açar.

Çamaşır makinesinde  kot nasıl yıkanır?

 1. Makinenizi düşük sıcaklıkta, hafif sıkma içeren, hassas yıkama programına ayarlayın.
 2. Kotun rengine göre renkli veya beyazlar için deterjanı ve çeyrek ölçek tuz ilave edin.
 3. Yıkama tamamlandıktan sonra kotu bekletmeden çıkarın.
 4. Bel kısmından asarak gölgede kurumaya bırakın.