Koşu Öncesi Nefes Nasıl Açılır?

Anılcan Özdemir
Koşu Öncesi Nefes Nasıl Açılır?

Nefes almak basit bir eylem olarak görünür. Nefes alırken düşünmeyiz ve bu artık bizim için bir refleks haline gelmiştir. Ancak bu yeterli değildir, çünkü bu durumda vücudumuz ancak yaşamı devam ettirecek kadar nefes alır. Nefes almamızı kontrol edip bunu doğru bir şekilde yapmalıyız. Daha sonra bu alışkanlık haline gelecektir ve düşünmeden doğru bir şekilde nefes alabiliriz.

Daha derin bir nefesle beyne daha fazla oksijen gider. Beynin yeterli oksijen almasının birçok faydası vardır. Vücudu zaman içerisinde rahatlatır. Bedenin sağlıklı olmasını sağlar. Hastalıklara karşı daha dirençli olunmasını sağlar. Vücuttan zararlı toksinler daha rahat bir şekilde atılır. Oksijenin yeterli miktarda alınması odaklanmayı ve öğrenme hızını da arttırır. Ayrıca hafızayı da güçlendirir.

Gündelik hayatın dışında spor yaparken nefes daha büyük öneme sahiptir. Özellikle koşu yaparken nefes açmanın büyük yararı vardır. Öncelikle nefes, burundan alınıp ağızdan verilmelidir. Ancak burundan derin nefes alınıp ağızdan yavaşça verilmelidir. Bazen çok derin nefesler alınıp o nefesi vermeden bir süre tutmalıyız. Bu çiğerlerin ve diyafram kasının genişlemesini sağlar. Böylelikle koşu yaparken hem ciğerlerimizi hem de diyaframı kullanabiliriz.

Koşarken nefesimizi açmanın yolları vardır. Başladığımızda önce çok derin bir nefes almalıyız. Nefesi tutabildiğimiz kadar tutmalıyız, sonra çok yavaş bir şekilde vermeliyiz. Daha sonrasında bir süre normal nefesler alıp vermeliyiz. Sonrasında bir süre nefesimizi tutmalıyız. Nefes almamız gerektiğinde çok güçlü bir nefes almalıyız, burada ciğerlerimiz ve diyaframımız devreye giriyor, nefesimizi tutuyoruz ve tekrar aynı yavaşlıkta veriyoruz. Nefesimizi yavaş vermemiz burada çok önemlidir. Çünkü genellikle derin nefes aldığımızda hızlı verme ihtiyacı hissederiz. Bunu bastırıp çok yavaş bir şekilde nefesimizi vermeye çalışmalıyız. Bunları yaptıktan sonra koşarken derin nefes almak alışkanlık haline gelecektir.

Bunların dışında koşu öncesi nefes egzersizleri de vardır. Bunların birincisi; eller iki yana açılır, her nefes alışta göğüs önünde açık halde uçları birleştirilir. İkincisi, dik durumda eller ileri doğru açılır. diz kapakları bükülerek nefes verilir ve eğilmeye başlanır. yavaş yavaş eğildikten sonra nefes alınarak yükselinir. Üçüncüsü, ayaklar çapraz halde yere oturulur. Nefes alınarak öne eğilir ve nefes verilerek tekrar kaldılır. Son olarak da dik durulur ve burundan nefes alınır, popodan/belden kıvrılarak aşağı eğilinir ve nefes ağızdan verilerek dikilinir ve tekrarlanır.