Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Koşu Kıyafetleri Nelerdir?

Sema Doğan Koşu Kıyafetleri Nelerdir?

Herhangi bir malzemeye gerek duyulmaması, her türlü açık havada yapılması ve sağlık için çok faydalı bir spor türü olması nedeniyle koşu yapmak herkes tarafından tercih edilir. Bu sporu yaparken en etkin biçimde faydasını görebilmek için bazı kriterler vardır. Koşu sporunun doğru koşullarda yapılmasının şartlarından biri de gerektirdiği kıyafetlerdir: 

  • Koşu sporu için doğru kıyafetleri tercih etmek son derece önemlidir. Spor sırasında vücudun ısısı, kan basıncı, sıvı kaybı gibi değişkenleri sağlık açısından kontrol altında tutmak için farklı özelliklere sahip kıyafetler kullanılmalıdır.
  • Bir koşucunun giyiminde en çok dikkat etmesi gereken kıyafet ayakkabıdır. Ortopedik bir koşu ayakkabısı; bu sporu en doğru şekilde yapmak için ön koşuldur. Özellikle topuk ortopedisi koşu ayakkabısında olmazsa olmazdır. Tabanında hava boşluğu olan koşu ayakkabıları daha az yorgunluk hissi uyandırır. Ayak bileğini tamamen kaplamamakla birlikte çok geniş boğazlı da olmamalıdır. Koşu ayakkabısının bağcıkları son bağcık deliğinden değil de bir alt sırasından bağlanırsa daha konforlu bir koşu sağlayabilir.
  • Ayakkabıdan sonra giyilen eşofman takımı ya da tayt- tişört ikilisi de son derece önemlidir. Giyilen kıyafet her şeyden önce rahat olmalıdır. Teri dışarı atan özellikteki üst kıyafetleri tercih edilmelidir. Çok bol üstlerin içerisine saf pamuk yapımı atlerler giyilebilir. Taytlar hava alan, esnek ve çok uzun olmayan bir formda olmalıdır. Tayt ve tişört seçiminde en önemli püf noktası 'equarea' bileşenidir. Kıyafetin içeriğinde bu bileşenin olmasına dikkat etmek gerekir. Bu bileşen sayesinde sporcunun teri üzerinde kalmaz ve koşu boyunca daima kuruluk sağlar. Eşofman takımları fazla geniş olmamalı, koşu hareketlerini kısıtlayıcı fazlalıklar içermemelidir.
  • Ekolojik bir tasarım da önemli bir husustur. Koşu kıyafetleri uzun süre kullanılmaz. Sürekli yenilenmek durumunda kalan bu kıyafetleri çöpe atmak yerine ekolojik özellikleri sayesinde geri dönüşüme katkıda bulunulabilir. Geri dönüşebilen liflerden yapılan koşu kıyafetleri hem daha sağlıklı hem de dönüştürülebilir olması sebebiyle daha duyarlı olmayı sağlar.
  • Hava durumuna göre yağmurluk ya da rahat bir spor montu da giyilebilir.