Koridorda Aksesuar Nasıl Kullanılır?

Gökçe Ulutaş
Koridorda Aksesuar Nasıl Kullanılır?

Koridorlar evin genel dekarosyonu hakkında bilgi verir. Evde yansıtılmak istenilen hava koridorlarda kullanılan aksesuarlar ile sağlanabilir. Koridorun büyüklüğüne göre seçilen doğru aksesuarlar koridorda farklılıklar yaratmanın yanında kullanışlı ve modern bir görüntü oluşturur.

Koridorlar evin geçiş bölümleri ve odalara göre daha küçük alanlar olduğu için her zaman açık renk aksesuarlar kullanılmalıdır. Koridorlarda açık renk ince halı veya kilimler kullanılmalııdır. Bu halı ve kilimlerin çiçek motifli olmaları koridorda iç açan bir hava olmasını sağlar. 

Koridorların olmazsa olmazı aynadır. Aynalar derinlik havası yaratarak kullanıldğı alanı daha geniş gösterir ve modern bir görüntü oluşturur. Koridorlarda oval ve yuvarlak biçimli aynalar kullanılmalıdır çünkü bu tarz aynalar kullanım amacından çok aksesuar havası yaratır. Portmanto yanında küçük beyaz bir vestiyer kullanılabilir ve ayna bu vestiyerin üstüne monte edilebilir. Kullanılan bu vestiyerin üzerine kırmızı gibi dikkat çeken ve beyaz renge zıtlık oluşturan canlı renklerde biblolar koyulabilir.

Koridorun tek duvarına asimetrik düzenle raflar monte edilerek üstlerine kuş,uğur böceği gibi hayvan motifli biblolar koyulabilir. Rafların olduğu duvarın karşısındaki duvara da bir kitaplık monte edilebilir. Koridor kısmında kullanılan kitaplıkların kısa boylu olması görüş alanını kapatmayarak alanı daha geniş gösterecektir. Koridor kısmındaki kitaplığa çok fazla kitap koyulmamalıdır, az kitap koyularak sadece bir aksesuar havası yaratılmalıdır. Kitaplığın yanına koyulan tek kişilik düz renkte bir oturma koltuğu da bu aksesuarı tamamlayıcı şekilde olacaktır.

Koridorlarda tablo kullanılmalıdır. Küçük boyutlarda bir kaç resim yan yana ve alt alta gelecek şekilde asılarak duvarda çok alan kaplamamaya özen gösterilmelidir. Koridor duvarının çoğunluğu aksesuar ile kaplandığı zaman koridorda basık bir hava oluşacaktır. Koridora asılan tabloların açık renklerde resmedilmiş olmasına özen gösterilmelidir.

Koridor boyunca ara ara olacak şekilde yere koyulan uzun boylu farklı renklerde mumlar ortamı daha farklı ve özenilmiş gösterecektir. Renkli mumlar koyulan yere düz renkte saksılar içinde çiçekler koyulduğu zaman koridor daha canlı ve ferah görünecektir.

Koridorda kullanılacak her aksesuar renkli ve canlı olmalıdır. Manzara tabloları, hayvan motifli biblolar, renkli mumlar ve çiçekler bir koridor için her zaman en uygun aksesuarlar olmuştur.

Ayrıca evcil hayvan besleyen kişilerin pet hayvanlarının renkli kulübe veya oturma minderlerini koridora koymaları ev içinde samimi ve sevimli bir hava yaratacaktır.