Köpeklerde Aşı Takvimi Nasıldır?

Solmaz Özlem Köse Köpeklerde Aşı Takvimi Nasıldır?

Koruyucu önlem olarak aşı köpeklerin sağlığında önemli bir yere sahiptir. Özellikle yavru köpeklerin hastalıklara karşı savunmasız olması yanında köpeklerde çeşitli hastalıklara karşı bağışıklığın kazandırılması için uygulanan aşı programları veterinerin belirlediği doğrultuda ilerleyen bir süreçtir. 

Aşılama ile ilgili genel kural yavru köpeğin emme sürecinde gerekli antikorları annesinden alması sebebiyle doğumdan 6-8 hafta sonrasında ilk aşılamaların başlamasıdır. Kuduz aşısının da 12 haftadan önce uygulanmaması gerekir. Aşılamada dikkat edilmesi gereken nokta ise köpekte herhangi bir enfeksiyon söz konusu olduğu durumlarda aşıdan önce tedavinin yapılmasıdır.

Köpeklere uygulanan aşılar zorunlu olan çekirdek aşılar ve köpeğin sağlığına, yaşadığı bölgenin özelliğine bağlı olarak yaşam koşullarına göre herhangi bir riske maruz kalma ihtimaline karşı tedbir amaçlı yapılabilecek çekirdek olmayan aşılar olmak üzere iki başlıkta toplanır.

Çekirdek Aşılar

Kuduz (Rabies): Sinir sistemine saldıran ve ölümcül bir viral hastalık olan kuduzun insanlara da bulaşma ihtimali bulunması sebebiyle oldukça önemlidir.

Gençlik Hastalığı (Distemper): Solunum ve merkezi sinir sistemini etkileyerek büyük oranda ölümle sonuçlanabilecek vakalara yol açan viral bir enfeksiyondur.

Adonevirüs (Hepatitis): Tip 1 ve tip 2 olmak üzere farklı türü bulunan adonevirüs rahatsızlığında tip1 hepatitis olarak isimlendirilen karaciğer ve diğer organları etkileyerek ölümcül olabilecek kadar ciddi, bulaşıcı bir viral hastalıktır. Adonevirüs tip 2 ise köpeklerde üst solunum enfeksiyonuna yol açan bir rahatsızlıktır.

Kanlı İshal (Parvovirüs): Şiddetli kusma ve ilerleyen safhalarda kanlı ishal ile birlikte kendini gösteren ölümcül bir viral rahatsızlıktır.

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu (Parainfluenza): Köpeklerin üst solunum yollarında enfeksiyona neden olan rahatsızlığın başlıca belirtileri kuru ve inatçı öksürüktür.

Çekirdek aşılar kuduz aşısı dışından karma olarak tek bir grup altında birleştirilerek yapılır. Tek tek bileşenleri değiştirilerek kombine edilen karma aşıların birkaç farklı türleri mevcuttur ve tüm bileşenler aşıların baş harfleri ile gösterilir. Buna göre DHHP olarak kısaltılan karma aşının açılımı Distemper, Hepatitis, Parvovirüs ve Parainfluenza rahatsızlıklarını kapsayan karma aşılardır.

Karma aşılar genellikle yavru köpeklerde yaklaşık 8 ve 16. haftalar arasında 3 doz yapılmakla birlikte yetişkin köpeklerde 2 doz halinde yılda birer kez tekrarlayacak şekilde yapılır. Kuduz aşısı ise yılda bir kez tekrarlanmak üzere yavru köpeklerde en erken 12 haftadan sonra uygulanır.

Çekirdek Olmayan Aşılar

Bordetella: Üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bulaşıcı bir rahatsızlıktır.

Spiroket Hastalığı (Leptospirosis): Böbrek ve karaciğer olmak üzere köpeklerde çeşitli sistemleri etkileyen ve ölümcül nitelikte olabilen bakteriyel bir hastalıktır.

Lyme: Bir çeşit kene tarafından yayılan ve çeşitli rahatsızlıklarla birlikte köpekte sinir hasarına yol açan bakteriyel bir rahatsızlık olan lyme hastalığının insanlara bulaşma özelliği bulunur.

Coronavirüs: Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen bulaşıcı viral bir hastalıktır.