Köpekler Pirelerden Nasıl Korunur?

Solmaz Özlem Köse

Köpekler Pirelerden Nasıl Korunur?

Kendi hayatlarını sürdürebilmek için başka canlılar üzerinde kan emerek var olan pireler, köpeklerde de olabilen küçük böceklerdir. Genellikle yaz aylarında daha çok olmakla birlikte köpeğin kürkünün altında yer edinen pireler yüksek derecede ve gözle görülemeyecek kadar hızla atlamaları sebebiyle fark edilemez. Köpekleri rahatsız ederler ve huzursuzluğa sebep olurlar.

Pireler, özellikle yavru köpekler başta olmak üzere pire tükürüğüne alerjisi olan köpeklerde ölüme sebep olabilecek kadar tehlikelidirler. Yetişkin köpeklerde çeşitli anemik hastalıklara ya da sürekli kaşınma sebebiyle ciltte alerjik reaksiyonlara yol açmaları bakımından köpek sağlığı açısından önemlidir.

Köpeklerde Pirelerin Görünme Nedeni

Genellikle köpeklerde var olan pireler kanatsız, altı bacaklı parazitlerdir ve koyu kırmızımsı bir renktedirler. Çoğunlukla %95’i dış ortamlarda yaşayan pireler %5 oranında köpek ya da kedilerin üzerinde kendilerine yer edinseler de, bu gibi durumlarda çeşitli riskleri barındırması sebebiyle köpek besleyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır.

Daha çok nemli ve sıcak iklimleri seven pireler, genellikle kısa bir dönem köpeklerin derisi üzerinde barınır. Bu sebeple yetişkin bir pirenin köpek üzerine yerleşmesi %1 oranındadır. Ancak dört ay yaşayabilirler. Buna rağmen yetişkin pirelerin yumurtalarını bırakmaları köpeklerin pire istilasına uğramalarına yol açabilir ve sıkıntıya sebep olabilir.

Köpekleri Pirelerden Koruma Yolları

Köpeklerin her şeyden önce pire sorunu ile karşılaşmamaları için veteriner tarafından belirlenen periyodik aralıklarda dış parazit aşısının yapılması gerekir. Düzenli olarak kürklerinin sıkı tarak ile taranması gibi önlemlerin alınması önemlidir.

Pirelerden korunmak ya da pire sorunu yaşayan köpekleri bu sorundan kurtarmak için doğal ürünler de kullanılır. Elma sirkesi ya da beyaz sirke köpeğin içme suyuna az miktarda eklenebilir. Buna ek olarak banyoda şampuanına katılması durumunda koruyucu etkiye sahiptir. Pire sorunu yaşayan köpeklerde sirke sprey şişe içerisinde kullanılabilir. 

Pirelerden kurtulmak için diğer bir doğal çözüm yolu ise, keskin kokusu ile pireleri püskürtmekte etkili olan sarımsaktır. Ancak köpekler bakımından kullanımı zararlı ve tehlikeli besinler arasında yer alması sebebiyle veterinere danışılması gereken bir durumdur.

Sarımsak tüketimi daha çok köpeğin ağırlığına bağlıdır. Çok az miktarlarda köpeğin suyuna katılabilecek sarımsak suyu dışında tehlikeli olmayacak şekilde gerekirse köpeğin mamasına eklenecek doğranmış taze sarımsak soğanı pireleri yok etmek amaçlı bir diğer çözüm yoludur. Sarımsak ayrıca köpeğin kullandığı yatak ya da yastık gibi eşyaların içerisinde bulunduğu durumlarda da pirelerin püskürtülmesinde etkilidir.

Pireleri kokusu ile püskürtebilecek doğal ürünler arasında lavanta da yer alır. Taze ya da kurutulmuş lavanta pirelerin yok olmasını sağlarken esansiyel lavanta yağları da birkaç damla köpek şampuanlarına eklenerek kullanılabilir.