Köpek Yakalığı Ne İşe Yarar?

Tayfun Kara Köpek Yakalığı Ne İşe Yarar?

Elizabeth döneminde insanlar tarafından takılan moda kolyelere benzerliğinden ötürü bu şekilde isimlendirilen Elizabeth yakalar köpeğinizin ağzının vücuduna ulaşmasını engelleyen büyük, koni şeklindeki tasmalardır. Genellikle ameliyat veya ciddi yaralar sonrasında kullanılan bu abajur gibi aparatlar bazı köpekler için rahatsız edicidir, ve bu genellikle sahipleri suçluluk duygusuna iter. Fakat, bir çok durumda, kullanılmaları olağanüstü derecede önemlidir, bu yüzden eğer köpeğiniz aşırı direnç gösteriyorsa uygun alternatifler sunabileceği için veterinerinize başvurun.

Koruyucu Amaç

Veterinerlerin çoğu köpeğinize ameliyattan sonra veya ciddi bir yaradan mustaripse, Elizabeth yaka takmanızı tavsiye eder. Geniş tasarımı sayesinde tasma köpeğinizin yarayı sürekli olarak yalamasını veya çiğnemesini engeller. İyileşme süresini uzatmasının yanı sıra, sürekli yalama yaranın veya kesiğin tahriş olmasına veya iltihaplanmasına sebep olabilir. En kötü durum senaryosunda, köpeğiniz dikişlerini potansiyel olarak hayati tehlike yaratabilecek komplikasyonlar oluşturacak şekilde çiğneyebilir. Ayrıca, Elizabeth yakalar çiğneme bağımlısı olanların kendi kendilerini yaralamalarını engellemeye yardımcı olabilir.

Tasma Yapımı

Klasik Elizabeth yakalar çok ağır plastikten yapılır, ama koni şekilli tasarım bir miktar esneklik sağlar. Üreticiler konileri genellikle birkaç farklı boyutta yapsalar da her biri köpeğinize uygun şekilde genişletebileceğiniz veya esnetebileceğiniz ayarlanabilir boyun deliğine sahiptir  Tasma köpeğinize tam uymalıdır ama boğazını sıkmamalıdır; tasmanın altından iki parmağınızı sokabildiğinize emin olun. Bazı modeller plastik çıtçıtlar sayesinde sıkı kalırken diğerleri teli bir dizi delik içinden geçirmenizi ve tasmayı takmanızı gerektirir. Elizabeth yakaların çoğu opaktır bu yüzden köpeğiniz takarken çevresel görüşünün çoğunu kaybeder.

Eksiklikler ve Dezavantajlar

Bazı köpekler bu yardımcı aparatı takmaktan ötürü sorun yaşıyor gibi görünmeseler de bazıları rahatsız olabilir. Bazıları pati atıp, güreşip, tasmadan kurtulmak amacıyla çılgınca yuvarlanırken bazıları depresif hale gelebilir veya içine kapanabilir. Ayrıca, köpeklerin çoğu –aparattan memnun olma dereceleri önemli olmaksızın- tasmaları takarken yıkıcı hale gelirler. Evde gezinirken masalara, kapı aralıklarına ve baş yüksekliğindeki bütün eşyalara çarparlar ki bu da Elizabeth yakaları evcil hayvan kadar sahipleri için de sinir bozucu hale getirebilir.

Alternatif Yaklaşımlar

Bazı köpekler Elizabeth yakaları takmayı basit şekilde reddettikleri için, veterinerler ve evcil hayvan sahipleri bazı alternatifler oluşturmak zorunda kalmışlardır. Birkaç üretici Elizabeth yakaların köpeğiniz için o kadar da itiraz edilebilir olmayan alternatif versiyonlarını üretiyorlar. Kimileri şekil olarak benzerdir, fakat bükülebilir maddelerden yapılırlarken diğerleri köpeğinizin boynunu düz tutan sert boyunluk işlevi görürler, ama başlarının üzerinden uzanmaz. Köpeğinizin boynunun etrafında dolanmak üzere tasarlanan balon gibi yastıklar köpeğiniz için daha rahat olabilir. Sorunu tamamen farklı bir yolla tedavi etmek de mümkündür: Köpeğinizin hareketlerini kısıtlamaktan ziyade yarayı koruyucu bir giysiyle, bandajla örtün, ya da bunların kombinasyonuyla.

Ev yapımı boyun yakaları

Acil bir durumda, basit malzemelerle üstünkörü bir Elizabeth yaka yapabilirsiniz. Büyük bir koni haline getirilmiş ve köpeğinizin boynunun etrafına yerleştirilmiş kalın bir mukavva, eğer aşırı derecede sert değilse, uygun bir Elizabeth yaka oluşturur. Alternatif olarak uygun boyuttaki bir plastik kovanın altına delik açarak daha sağlam bir tasma yapabilirsiniz. Keskin kenarlardan korumak için köpeğinizin boynunun etrafına yumuşak bir kumaş sarın köpeğinizin başını delikten geçirin ve küçük bir ip ya da ayakkabı bağıyla köpeğinizin tasmasına bağlayın.