Konserve Nasıl Yapılır?

Esra Hurma

Konserve Nasıl Yapılır?

Kadınların en çok sorun yaşadığı noktalardan biri de "Bugün ne pişirsem" durumudur. Aynı ürünleri tüketmek, mevsimin gerektirdiği yiyecekleri yemek farklı tatlar isteğini ortaya çıkarır.

Konserveler, yaz sebzelerinin yoğun bir hazırlık süreciyle kavanozlarda biriktirilmesi ile kışın ya da hızlı yemek yapmanız gereken zamanlarda büyük bir kurtarıcı niteliğindedir. Çalışanlar, öğrenciler ve mutfakta her zaman başarılı olamayan beylerin yardımcısı olan konserveyi istediğiniz her sebzeyle hazırlamanız mümkündür.

Konserve nasıl yapılır?

Hangi yemeği yapmak ya da pişirmeye hazır hale getirmek istiyorsanız, standart tarifine uygun olarak hazırlayın. Pişen yemeği, sıcağı çıkmadan kavanozlara koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Hiç bekletmeden ters çevirdiğiniz kavanozları, soğuyunca buzdolabı, dipfriz, ya da serin olmak suretiyle nerede saklayacaksınız oraya koymanız gerekir. 

Kış boyunca en fazla ihtiyaç duyduğumuz ürünler domastes, biber, patlıcan, kırmızı biber, bamya ve fasulyedir. Kavanozda konserve olarak sakladığınızda vitamininden hiçbir şey kaybetmeden sofralarınızda yer bulur. Yemeklik olarak hazırlayacağınız gibi, menemen ve domates sosu çeşitleri de hazırlayıp kış için saklayabilirsiniz.

Bunun için;

  • İnce ince doğrayacağınız yeşil biberleri renginden geçene kadar az yağda kavurun.
  • Üzerine rendelenmiş domatesi ilave ederek bir süre daha pişmesini sağlayın. Pişme işlemi bittikten sonra aynı yöntemle kavanozda muhafaza edin. Bu standart tarifli domates sosunu, kırmızı biber, maydonoz, fesleğen, az sarımsakla da zenginleştirebilir, yemeklerinize ayrı bir lezzet katabilirsiniz.

Konserve, sebzelerle yapıldığı gibi meyvelerle de yapılabilir. Kış için komposto ya da meyve suyu ikramı olarak hazırlanan konserve meyveler, ilk günkü tazeliği ve lezzetiyle içilmeyi bekler. Örneğin, şeftaliyi kabuklarını soyup doğrayın ve kavanoza koyun. Üzerine 2 kaşık şeker ve kaynar su ilave ettikten sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatın, ters çevirin. Bu basit tarifi istediğiniz diğer meyvelere de uygulayabilir, hatta kendi özel karışımınızı da oluşturabilir, sofranıza renk ve yemeklerinize destekleyici lezzet sağlayabilirsiniz. 

Konserve yapmak için kullanacağınız tencere standart yemek tenceresi olabileceği gibi, düdüklü tencere de olabilir. Düdüklü tencere, daha uzun süre tazelik sağlar. Böylelikle riske de girmemiş olursunuz. Konservede önemli olan ürünü kavanoza koyduktan sonra hava almayacak şekilde kavanozu kapatmak ve ters çevirmektir. Bundan emin olmak ve en iyi sonucu almak için kavanozlarınızı düdüklü tencereye yerleştirin. Tencerenin dibine 2 bardak su ekledikten sonra kapağını kapatarak kaynatmaya başlayabilirsiniz.