Konservatuar Nasıl Kazanılır?

Burak Sözer
Konservatuar Nasıl Kazanılır?

Güzel Sanatlar Fakülteleri kapsamında yer alan konservatuarlar, sanat dallarının profesyonel ve bilimsel olarak eğitiminin verildiği kurumlardır. Konservatuar bölümleri içerisinde tiyatro, sinema, müzik, heykel gibi sanatların ana bilim dalları bulunmaktadır. 

Türkiye'de sanata olan ilginin özellikle son yıllarda artması üniversitelerin konservatuar bölümlerine önem vermesini sağlamıştır. Konservatuar bölümüne girebilmek için ilk olarak eğitim alınacak alan belirlenmelidir. Bu sürece kadar kişilerin yetenekleri ve ilgi alanları göz önünde bulundurulmalıdır. Konservatuar sınavlarına lise öğreniminin bitmesinin ardından girilmektedir. Devlet ve özel üniversitelerde konservatuar eğitimi alınabilmektedir. 

Konservatuar bölümüne girebilmek için sanat dallarının düzenlediği yetenek sınavlarına girilmesi gerekmektedir. Örneğin konservatuarın tiyatro bölümünü ele alırsak, bu bölümü isteyen ev sınavına giren kişilerin oyunculuğa ve tiyatroya ilgi duyması gerekmektedir. Tiyatro bölümünü okumak isteyen öğrenciler, tiyatro sınavlarında belirli bir tiradı ezberlemesi gerekmektedir. Bu tirad üzerinden sergilenecek oyunculuk yeteneği ile konservatuar sınavında önemli bir başarı elde edilebilmektedir. 

Konservatuarların düzenlediği özel yetenek sınavlarına katılabilmek için üniversite giriş sınavından belirli bir puan almak gerekmektedir. Bu puanların üniversitelerin isimlerine göre değişebilmektedir. Konservatuar sınavlarında, o bölümün öğretim üyeleri ve varsa konuk sanatçılar yer almaktadır. Müzik ve tiyatro bölümlerinde bireysel yeteneklere ve özel kabiliyetlere çok önem verilmektedir. Bununla birlikte sanatçı olmak isteyen öğrencilerin teorik açıdan da ilgi duydukları sanat hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. 

Konservatuar bölümünde uygulanan özel yetenek sınavında başarılı olabilmek için özel kurslara gidilebilmektedir. Bu kurslarda istenilen bölümün teorik ve pratik eğitimi verilmektedir. Özel yetenek sınavlarında bu iki kavramın da ortak bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. 

Özel yetenek sınavlarında başarı sağlayan adayların arasından belirlenen kontenjanlar dahilinde öğrenci alımı yapılmaktadır. Öğrenciler birden fazla üniversitenin konservatuar özel yetenek sınavına katılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta üniversitelerin kontenjanları ve aradığı özel şartlardır. 

Konservatuar sınavları ile ilgili önceki senelerde kullanılan uygulamalar mutlaka öğrenilmelidir. Bu durum sınavda piskolojik olarak bir rahatlık sağlayacaktır. Özel yetenek sınavında soğukkanlı olmak ve kendinden emin gözükmek çok önemlidir. Ezberlenen tiradın veya çalınacak parçanın unutulmaması için bu iki unsur bir araya getirilmelidir.