Kombi Zehirlenmesine Nasıl Önlem Alınır?

Hakan Obalı
Kombi Zehirlenmesine Nasıl Önlem Alınır?

Kış aylarında zaman zaman kombi kaynaklı zehirlenme vakalarına rastlanılır. Bu vakalarda zehirlenme kombideki yanma olayı sonucu oluşan karbonmonoksitten kaynaklanır. Dışarı atılması gereken bu gaz kombi, tesisat ya da havalandırma ile ilgili yaşanan problemler sonucunda tahliye edilemeyip yaşanılan ortamın içinde birikirse bu durumda zehirlenme meydana gelir.

Oksijenden çok daha aktif bir gaz olduğu için akciğerlerden kana geçerek oksijen alımını engelleyen karbonmonoksit zehirlenme durumunda sersemlik, uyku hali, baş ağrısı, uyuşukluk, algılamada yavaşlama gibi belirtiler gösterir ve müdahale edilmezse bu durum kişinin ölümü ile sonuçlanabilir. Kombi zehirlenmesinden korunmak içinse bazı noktalara dikkat edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Kombi Zehirlenmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

  • Doğalgaz tesisatına kesinlikle müdahale edilmemeli, gereken müdahaleler ise mutlaka yetkili kişilere yaptırılmalıdır.
  • Kombi montajı yetkili servise ya da uzman firmalara yaptırılmalıdır. Montaj sırasında kombinin kullanım kılavuzundaki montaj talimatlarına tamamen uyulmalı ve bunun yanında ortamın havalandırılabilir olmasına da dikkat edilmelidir.
  • Uyku anında zehirlenme belirtileri anlaşılamayıp, önlem alınamayacağından, uyumak için bacalı cihazların bulunduğu ortamlar  tercih edilmemelidir.
  • Yetkili firma tarafında onaylanıp, sisteme gaz verildikten sonra kombi değişimi ya kombinin bulunduğu ortamın değiştirilmesi gibi durumlar da mutlaka yetkili firmaya bildirilmelidir.
  • Kombi zehirlenmeleri, ortamda bulunan karbonmonoksitin dışarıya tahliye edilememesinden ve içeriye yeterince oksijen girememesinden kaynaklanır. Bu da kombinin bulunduğu kapalı ortamların pencere camlarına takılan menfezlerin kapatılmaları sonucunda olur.  Bu yüzden hiçbir suretle menfezler kapatılmamalıdır.
  • Temizlik yapılırken kombi ve ocakların doğalgaz bağlantı hortumuna kuvvet uygulanacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Zehirlenme vakalarının önemli bir kısmı da kullanılan kombinin bakımsız olmasından kaynaklanır. Bu olumsuz durumun yaşanmaması için kombilerin yıllık bakımları yetkililere yaptırılmalıdır. Bacalı modellerde, özellikle baca sensörünün çalışıp çalışmadığı bu bakımlarda ya da belirli aralıklarla mutlaka kontrol ettirilmelidir.
  • Baca gazının içeriğinin yanında dış etkenler de kombi bacalarında zehirlenmeye sebep olabilecek deformasyonlar yaratabilir. Bu durum, itfaiye tarafından yetkilendirilmiş şirketlerce baca bakımı yapılması ile engellenebilir.
  • Tesisat, kombi ve havalandırma ile ilgili alınan tüm önlemlerin yanında zehirlenmelerin önüne geçilebilmesi için elektronik karbonmonoksit dedektörleri de kullanılabilir. Bu cihazlar, ortamdaki istenmeyen gazı tespit ederek sesli bir uyarıcı ile bildirirler. Kaliteli bir markanın ürünü alınıp, doğru bir şekilde montajı yapıldığında bu cihazlar artan karbonmonoksit seviyesinin kısa sürede tespit ederler ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlarlar.

Kombilerin evde bulunabileceği yerleri doğru şekilde belirlemek zehirlenmelere karşı alınabilecek önlemlerin başında gelir. Kombi Evde Nereye Konur? yazısını inceleyerek konu ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.