Koltuk Neden Gıcırdar?

Hakan Obalı
Koltuk Neden Gıcırdar?

Koltuklar, üzerlerinde en çok vakit geçirdiğimiz eşyalardandır. Gün boyunca koltuklar üzerinde oturularak dinlenilir, hatta koltuklar uyumak için de tercih edilebilir. Yoğun kullanımlarına bağlı olarak koltuklarda zamanla gıcırdama problemi meydana gelebilir. Koltuklardan çıkan bu gıcırdama sesi genellikle rahatsız edicidir ve özellikle uyunan koltuklardan gıcırdama sesi, gece sessizliğinde çok daha rahatsız edici olabilir. Koltuklardan çıkan gıcırdama sesinin giderilmesi için genellikle bu ses çok rahatsız edici olmadan herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Ancak bu sorunun giderilmesi genellikle çok basit birkaç işlemle sağlanabilir.

Koltuk Neden Gıcırdar?

Koltuklarda meydana gelen gıcırdama sesinin kaynağı, koltuk kasasındaki bağlantılardan kaynaklanmaktadır. Koltuğun bazasında bulunana mekanizmaları sabitleyen somunların, kullanıma bağlı olarak gevşemesi sonucunda gıcırdama sesinin oluşması gayet normaldir. Bu durum daha çok açılarak yatak olan koltuklarda daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda koltuk kasasının, koltuğun yan bölümleri ile olan bağlantıları da gıcırtıya en çok sebep olan yerlerdendir. Koltuğa oturulurken, kalkarken veya koltuk üzerinde pozisyon değiştirirken, uygulanan kuvvetin gevşeyen bağlantıları hareket ettirmesi sonucunda oluşan sürtünme gıcırtı şeklindeki sesin çıkmasına sebep olur.

Koltuk Gıcırtısı Nasıl Önlenir?

Koltuklardan çıkan gıcırtının engellenebilmesi için, bağlantı noktalarındaki somunların sıkılması gerekir. Bunun için koltuğun minderleri kaldırılarak açılması ve somunların bulunduğu iç kısma ulaşılması gerekir. Koltuklarda genellikle kelebek civatalar kullanılmaktadır. Bu tip civatalar el yardımıyla kolaylıkla sıkılabilirler. Eğer bağlantılar somunlarsa sabitlenmişlerse, somunların sıkılması için anahtar, ayarlı pense ya da İngiliz anahtarı kullanılmalıdır. Her iki tip bağlantıda da somunlar aşırı derecede sıkılmamalıdır. Bu durum özellikle ahşap yüzeylere bağlı vidaların, yüzeye zarar vermesine neden olabilir.

Eğer somunların hareketinde problem varsa ya da ses paslanmış bir yüzeyden kaynaklanıyorsa, bu bölgelere öncelikle pas sökücü sprey uygulanmalıdır. Bu tip spreyler pas sökme yanında yağlama da sağladıklarından, paslanmış bölgelerdeki gıcırtıyı da giderirler.