Koltuk Nasıl Taşınır?

Sema Doğan Koltuk Nasıl Taşınır?

Ev taşırken eşyaların zarar görmemesi çok önemlidir. Yeni eve geçtikten sonra taşınan eşyaların çöpe atılacak duruma gelebilmesi muhtemeldir. Özellikle koltuk gibi döşemeli mobilyalarda hasar oluşmaması için birkaç püf noktası bulunmaktadır.

Mobilyanızın büyüklüğüne uygun ebatlarda birkaç parça plastik muşamba ya da poşet temin ediniz. Bu malzemeleri yapı marketlerden rahatlıkla bulabileceğiniz gibi alışveriş mağazalarının ve gıda marketlerinin atık kısmında da bulabilirsiniz. Çoğu iş yerine bu malzemeler için rica edildiğinde vermektedirler. Plastik malzemeleri temin ettikten sonra eğer elinizde varsa ince bir elyaf tabakasını koltuğunuzun uç kısımlarına sararak kısa aralıklarla bantlayabilirsiniz. Elyafın üzerine plastik poşetleri sararak sabitleyebilirsiniz. Elyaf bulamadıysanız plastik poşetleri köşe kısımlarına birkaç kat olacak şekilde elyafın koruyucu görevini sağlaması açısından da sarabilirsiniz.

Köşe kısımların zarar görmesini engelleyici önlemler aldıktan sonra koltuğunuzun geriye kalan döşemeli kısmı için kullanılmayan bir çarşaftan yararlanarak sarabilirsiniz. Çarşafla köşelerde sarılı olan plastik poşetlerin sabitleme işlemini koli bantlarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Eski bir çarşaf ya da koltuk örtüsüne sahip değilseniz koltuğun geriye kalan döşemeli kısmını da plastik poşetlerle birbirine bantlayarak sarabilirsiniz.

Herhangi bir darbeye karşı zarar görmesini önlemek amacıyla evinizde bulunan birkaç elyaf yastığı koltuğunuzun ahşap kısımlarına yerleştirip üzerinden plastik poşet geçirerek kaplayabilirsiniz.

Koltuğu taşırken yavaş hareket edilmeli; mümkünse en az iki kişi olarak taşınmalıdır. Bel incinmelerine karşı koltuğun taşıma hizası göbek kısmını geçmemelidir.