Kol Kası Nasıl Geliştirilir?

Emre Bicer Kol Kası Nasıl Geliştirilir?

Vücut geliştirme deyince akla ilk gelen şey uzun vadede disiplinli olmaktadır. Çünkü kas gruplarının geliştirilip istenilen düzeye gelinmesi aylarca süren bir periyottur. Bu her kas grubu için farklı olsa da genel olarak böyledir. Fakat kas gupları içerisinde en kolay sonuç alınan kol kasıdır. Kol kasları yapılarından dolayı gelişime ve büyümeye diğer kas gruplarına göre oldukça elverişlidir. Özel bir eğitim prgramına ya da salona yazılmaya gerek olmadan kol kaslarını geliştirmek mümkündür. Bunun için bazı hareketlerin bir süre boyunca yapılması ve kasların gelişimini için oldukça önemli olan protein ağırlıklı beslenmenin yapılması yeterlidir.

Kol kası nasıl geliştirilir?

  • Kol kasını gelitşirmek iki farklı şekilde yapılmaktadır. Biceps olarak bilinen ön kol kasları ve triseps olarak bilinen arka kol kasları olmak üzere iki farklı kas grubunun da geliştirilmesi gerekir. Fakat insanlar arasında sadece pazu diye adlandırılan ön kola önem verilmektedir. Bu büyük bir hatadır. İstenilen kol kasına ulaşmak için hem arka hem de ön kolun geliştirilmesi gerekmektedir.
  • Ön kalı geliştirmek için fitness salonlarında bulunan biceps aletlerini kullanmak yeterli olacaktır. Fakat spor salonunda değil de evde ön kolu geliştirmek isteyen kişiler dambıl kullanarak bunu yapabilirler. Öncelikle iki ele alınan eşit ağırlıktaki dambıllar eller düz bir şekilde aşağı salınarak burakılır. Daha sonra dirsek bölgesinde hafif bir şekilde kırılarak yavaşça omuz hizasına doğru çekilir. Daha sonra tekrar aşağı doğru yavaşça bırakılır. Fakat hareket yapılırken dambıllar aşağı indirilirken tam olarak aşağı salınmamalıdır. Bu hareket 10 seferden 3 set olarak yapılması yeterli olacaktır.
  • Arka kol kas grubu da ön kol kadar önem verilmesi gereken bir kas grubudur. Yine fitness salonlarında trisepsi geliştirmek için aletler bulunmaktadır. Bunlar ile arka kol kasını geliştirmek mümkündür. Fakat evde de bunu yapmak mümkündür. Özellikle ters şınav olarak ifade edilen pozisyon çok faydalıdır. Bunun için bir sandalye ya da o yükseklikteki bir yere avuç içleri konulara kters bir şekilde yaslanılır. Daha sonra kol bükülerek yavaşça kalça bölgesi yere değecek kadar aşağı inilip, sonra tekrar yukarıya çıkılır. Bu hareket arka kolu geliştirmek için en iyi hareketler arasındadır.