Kol Kası Evde Nasıl Yapılır?

Oğuzhan Telli
Kol Kası Evde Nasıl Yapılır?

Vücut sağlığı ve fit görünüm açısından önemli olan spor, hava şartlarından dolayı zaman zaman ertelenebilmektedir. Spor salonlarına ise yoğun tempodan dolayı her zaman uğranamamaktadır. Bu zamanlarda evde, yürüyüş bandı ve kuracağınız spor aletleri ile spor yaparak vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Peki evde spor yaparak kol kası nasıl gelişir, ne tür hareketler hangi cisimler ile yapılır? 

Ev de bazı spor aletleri ve gereçleri alınarak spor yapılabilecek bir yere dönüştürülebilir. Öncelikle evde spor yapmak istiyorsanız en az rahatlıkla hareketleri yapabilieceğiniz bir odanız olmalıdır. Bu odaya koşu bandı, mat, barfiks demiri, dambıl, lastik, parmak kası geliştirme aleti ve topu, egzersiz topu ve benzeri spor aletleri koyabilirsiniz. Evde pratik hareketleri uygulayarak da kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Pratik hareketler ise şöyledir.

Dambıl

Dambıl ile kol kaslarınızı her mekanda geliştirebilirsiniz. Evin her mekanında rahat ve dik pozisyonda oturabileceğiniz alanlarda üst kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca tavan yüksekliği ile aranızda en az bir buçuk metre varsa dambıl kaldırma hareketlerini de uygulayabilirsiniz. Dambılınız yok ise su veya kola şişelerini su ile doldurarak dambıl çalışması yapabilirsiniz. Çok ağır olmasa da pratik bir çözüm sağlayan bu şişeler ile yapılan çalışma set arttırılarak yapılmalıdır.

Mat

Evinizin geniş bir alanında yere sererek çalışma yapabilecğiniz mat kol kası için yaptığınız çalışmalara da kolaylık sağlar. Şınav hareketi kol dayanıklılığını arttırmaktadır. Bu hareketi sağlıklı bir şekilde yapabilmek için ise mata ihtiyaç duyarsınız. Bir mata sahip olarak kol kası ve diğer vücut geliştirme hareketlerini uygulayabilirsiniz.

Barfiks Demiri

Barfiks demiri kol ve gögüs kaslarınız açısından önemlidir. Barfiks demirini asabilecek bir odanız var ise evde spor yapma imkanlarınızı arttırabilirsiniz. Bu yalnızca bir parça demir olmasına rağmen spor açısından çok önemlidir. Kullanmadığınız zamanlarda ise üzerine farklı araç-gereçler asabilirsiniz.

Kol kası geliştirme aletleri

Bu aletler sayesinde spor mekanlarında veya evinizde kol ve parmak kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Özellikle parmak kaslarını geliştiren top, sıkma aleti kol dayanıklılığınızı da arttırır. Bunun yanında lastik kullanarak iki kolunuzu da geliştirebilirsiniz.