Klozet Nasıl Seçilir?

Hakan Obalı
Klozet Nasıl Seçilir?

Klozetler banyolarda hem konforun, hem de dekorasyonun önemli parçalarıdır. Banyo için yeni bir klozet seçilimi yapılırken, çok sayıda modelin arasından en uygun seçimi yapmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Klozet Nasıl Seçilir?

  • Klozetler zemin üzerine yerleştirilenler ve duvara asılanlar olarak iki tiptedirler. Asma klozetler duvara monte edilirler ve klasik tip klozetlere göre daha az yer kaplarlar. Asma klozetlerin daha az yer kaplamalarının bir sebebi de rezervuarlarının gömme tip olmasıdır. Zemin üzerine yerleştirilen klozetler ise genellikle rezervuarlarıyla takım olarak satılırlar. Bu tip klozetlerde de son derece şık tasarımlar mevcuttur.
  • Asma klozetlerde, gözle görünür bir rezervuar olmadığı için, klozet arkasında kullanılan dekorlar daha fazla ön plana çıkar. Ayrıca gömme rezervuarın dışarıdan görülen tek parçası olan kapağı da, duvar dekorunda şık bir ayrıntı olarak görünür. Klozetin hem daha az yer kaplaması, hem de daha şık görünmesi için asma klozetler tercih edilebilir. Ancak bu tip bir klozet almadan önce, klozetin koyulacağı yerin montaj için uygun olup olmadığı tespit ettirilmeli, klozet montajı da deneyimli bir ustaya yaptırılmalıdır.
  • Zemin üzerine yerleştirilen klozetler ise farklı tasarımlarla tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Montajı ve bakımı asma klozetlere göre daha kolay olan bu klozetler, dilenirse kendi rezervuarıyla veya modelin özelliğine göre farklı tip bir rezervuarla da kullanılabilir.
  • Klozet modelleri ayrıca oval ve köşeli olarak da ikiye ayrılır. Bu modellerden de banyo dekorasyonuna uygun olan birisi tercih edilmelidir.
  • Seçilecek klozet modellerinin uzun süreli bir garantisi olmalıdır. Klozetin özellikle sararmaya ve çatlamaya karşı garantili olmasına dikkat edilmelidir.
  • Seçilen klozette amortisörlü tipte bir kapak bulunması, kapağın sessiz ve yavaş bir şekilde kapanmasını sağlar. Bu da hem gürültü oluşumunu engeller, hem de özellikle çocukları çarpmalardan kaynaklanan küçük kazalardan korur.
  • Klozet kullanımının çok daha konforlu olması için elektrik bağlantılı ve kendinden ısıtmalı kapaklı modeller tercih edilebilir.
  • Klozet seçiminde su tasarrufu için mümkün olduğunca düşük kapasiteli rezervuarlara sahip olan ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca rezervuarda az ve çok su veren ikili kontrol mekanizması da olmalıdır.
  • Tercih edilen klozet modeli kolay temizlenebilir özellikte olmalıdır. Bazı firmalar temizlenebilirliği arttırmak için oluksuz klozet modelleri tasarlamışlardır.