Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Kızarıklıklar Makyajla Nasıl Kapatılır?

Yıldız İnci Ayağ Kızarıklıklar Makyajla Nasıl Kapatılır?

Makyaj, kusursuz görünmenin yanında bazı cilt kusurlarını kapatmak için de kullanılan en etkili yöntem olarak bilinir. Cildin var olan renk tonunu daha açık ya da daha koyu göstermek, göz çevresini aydınlatmak, dudakları dolgun göstermek, cilt lekelerini kapatmak gibi pek çok mahareti bulunan makyaj uygulaması cilt yüzeyindeki kızarıklıkları da saklamak konusunda oldukça başarılıdır.

Ciltteki Kızarıklıklar Makyajla Nasıl Kapatılır?

Ciltte var olan kızarıklıkların kapatılması için ilk adımda cilt temizliği yapılır ve ardından nemlendirici sürülür. Nemlendirici seçerken cilt tipine uygun nemlendirici krem tercih edilmesi cildin uzun vadede sağlığı için şarttır. Sık sık kızarıklık sorunu olan ciltler genellikle hassas cilt grubunda değerlendirilir. Buna uygun ürün seçilmesi tavsiye edilir.

Nemlendirme aşamasından sonra ciltteki kızarıklılar için hassas ciltlere özel makyaj bazı ile cildin renk dengesizlikleri ortadan kaldırılmalıdır. Bu işlem sırasında cildin bütününe çok ince şekilde tek kat uygulanan makyaj bazı daha sonra kızarıklıkların oldğu bölgelere hafifçe ikinci kez uygulanır. Bu sayede ton farkı tamamen ortadan kaldırılır.

Bu aşamadan sonra cildin renk tonuna uygun fondöten seçimi gerçekleştirilmelidir. Fondöten seçerken su bazlı ürünlerin kullanımına özen göstermek cildin hava almasına da yardımcı olur.

Fondöten uygulamasından sonra kızarıklıklar büyük ölçüde kapanmış demektir. Aşırı derecde cilt kızarıklığı olanlar için kızarıklığın yoğun olduğu bölgelerde kapatıcı ya da aydınlatıcı kullanılması önerilir. Bir miktar kapatıcı ile bir miktar aydınlatıcı karıştırılarak uygulanırsa sonuç daha etkili olacaktır. Makyaj uygulamasının bu basamağında uygulanan kapatıcı ve aydınlatıcının kalıcı olması ve sürüldükleri bölgede ince çizgiler şeklinde belirginleşmemeleri için transparan pudra ile sabitlenmeleri önerilir.

Kızarıklıklara meyilli ciltlerde her ürünü kullanmak zararlıdır. Güvenilir ve kaliteli markaların hassas ciltlere özel ürünleri tercih edilmelidir. Buna ek olarak köpüren cilt temizleme ürünlerini kullanmaktan uzak durmak gerekir. Bu ürünler deterjan yapımında da kullanılan kimyasal maddeleri içerdiklerinden ciltteki kızarıklıkları artırır.

Cilt kızarıklıkları yaygın şekilde değil de sadece minik leke şeklindeyse nemlendirici krem uygulamasından hemen sonra sivilce ve kızarıklık için özel olarak üretilen yeşil renkli kapatıcılar kızarıklıkların üzerine uygulanmalı, daha sonra işlem basamakları devam ettirilmelidir.

Cilt kızarıklığı için maske önerilerini Cilt Kızarıklığı İçin Maske yazısından okuyabilirsiniz.