Kızamık Aşısı Nasıl Yapılır?

Burcu Gul
Kızamık Aşısı Nasıl Yapılır?

Kızamık aşısı çocuklar için yapılması gereken bir aşıdır. Potansiyel olarak tehlikeli olan kızamık hastalığından korunmak adına, bu aşı büyük önem taşır. Özellikle bu aşıyı çocuğunuz okula başlamadan önce yaptırmanız gerekir. Eğer yetişkin bir bireyseniz ve hala kızamık aşısı yaptırmadıysanız, en yakın zamanda bu aşıyı yaptırmanız tavsiye edilir.

Kızamık viral bir hastalıktır ve zaman zaman oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Çocuğunuz kızamık hastalığına yakalanmışsa, hastalığın ilk zamanlarında öksürük, burunda akıntı, gözlerin beyazında kızarma ya da pembeleşme ve yüzde başlayıp vücudun geri kalan kısmına yayılan kırmızı nokta şeklindeki kızarıklıklar gibi semptomlar gözlemlenebilir. Eğer virüs akciğerlere ulaşırsa bu durum zatürre hastalığına bile sebep olabilir. Yaşça daha büyük çocukların kızamık hastalığına yakalanması durumunda ise tıpta ansefalit olarak adlandırılan beynin iltihaplanması gibi tehlikeli bir durumun sonucu olarak beyin zarar görebilir ve hasta nöbetler geçirebilir. Bu nedenle ilgili ebeveynler olup çocuğunuzun sağlığı için bu konu hakkında bilinçlenmenizde fayda var.

Kızamık aşısı iki kere yapılması gereken bir aşıdır. Genellikle bu aşının iki dozu da çocukluk döneminde verilir. Çocuk ilk kızamık aşısını 12-15 aylık iken olmalıdır. Aşının ikinci dozu ise 4-6 yaş civarına geldiğinde yapılmalıdır. Kızamık bulaşıcı bir hastalıktır ve öksürme, hapşırma gibi yollardan hava yoluyla bulaşır. Bu nedenle de aşının erken yaşlarda yapılmasında fayda var. Okula başlayan çocuklar ev ortamında daha önce karşılaşmadıkları bir sürü yeni bakteri ve virüsle tanışır. Eğer gerekli aşıları yapılmadıysa da kolaylıkla hastalanabilirler.

Eğer yetişkin bir bireyseniz ve daha önce kızamık aşısı olup olmadığınızdan emin değilseniz yardım için doktorunuza danışabilirsiniz. Kızamık aşısının yetişkin bireylere uygulanma imkanı da vardır. Eğer hala kızamık aşısı olmadıysanız en yakın zamanda doktorunuza danışarak kızamık aşısı yaptırmanız önerilir.

Eğer hamileyseniz ya da bir ay içerisinde hamile kalma ihtimaliniz varsa, kemik suyu peltesine veya neomisin’e alerjiniz varsa, kanser ilaçları, AIDS, kortikosteriod yüzünden bağışıklık sisteminiz zayıfladıysa  kızamık aşısı yaptırmamalısınız.