Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Kırmızı Ruja Uygun Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Irmak Demir
Kırmızı Ruja Uygun Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Çoğumuz kırmızı ruju çok severek kullanırken bazılarımız makyajlarında kırmızı ruju kullanmaktan kaçınıyor ya da kullanmaya çekiniyor. Bu hem kadınların kırmızı ruja karşı duyduğu önyargı ve yakıştıramama hem de nasıl bir makyaj ile uygulanması gerektiğini bilmemekten kaynaklanıyor. Günlük yaşantınıza kırmızı ruju sokmak istiyorsanız onu elbette gözlerinizle kombinlemeyi de bilmelisiniz.

Kırmızı dudaklar sade gözlerle kullanılmalıdır. Kırmızı ruj sürdüğünüzde gözlerinizde yalnızca far ve rimel ya da eyeliner ve rimel olmalıdır. Çünkü kırmızı çok baskın bir renktir ve makyajınızın odak noktası dudaklarınız olmalıdır. Gözlerin ve dudakların aynı anda baskın olması görünümü şıklıktan uzaklaştırır. İlla ki far uygulamak isterseniz bu farlar kesinlikle doğal tonlarda olmalı, doğal sedefli ya da kahverenginin cildinize yakın tonlarında farları uygulayabilirsiniz. Koyu renk far sürmek istiyorsanız da siyah ya da füme rengi farı yalnızca kirpik diplerinize uygulayabilirsiniz. Kırmızı rujunuz ile uygulayabileceğiniz makyajınız için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz :

Kadifemsi Ten: Öncelikle fondöteninizi fırçanız ya da süngeriniz yardımı ile uygulayınız. Dikkat etmeniz gereken nokta kırmızı ruj uyguladığınızda yüzünüzde başka bir kırmızılığın olmamasıdır. Örneğin dudak kenarlarınız ya da sivilceleriniz yüzünüzde kızarıklık yaratıyorsa kapatıcı (concealer) ile kapatmalısınız. Daha sonra kapatıcınızı göz altınıza ve aydınlatmak istediğiniz alanlara da uygulayınız. Daha sonra renkli ya da renksiz (transparan pudranızı  uygulayınız. Pudralamak makyajın kalıcılığı ve kadife bir cilt görünümü için önemlidir.

Dudaklara öncelik: Genelde rujumuzu son adımda uygularız. Ancak kırmızı ruj makyajında kırmızı rujun gözlerden önce uygulanmasının sebebi gözlerinizle uyumsuz olmasının ya da gözlerinize abartı bir makyaj uygulamanızın önüne geçmektir. Önce iyice sivriltilmiş uçlu bir dudak kalemi ile dudak çizgilerinizi belirleyiniz. Rujunuz kalıcı olsun diye tüm dudağınızı kalem ile doldurunuz. Dudaklarınızı kenarlarından çekerek boşluk olup olmadığını kontrol ediniz eğer varsa o bölgeleri de kalemle doldurunuz. Alt ve üst dudaklarınız birbiri ile bağlantılı olmalıdır, bu bağlantıyı da kalemle belirginleştiriniz .Daha sonra kapatıcı her hangi bir ürünü dudaklarınızın kenarlarından bir hat çiziniz böylece dudaklarınız daha büyük ve temiz görünecektir.

Yanaklarda sıcaklık: Bronzer ilecildinize sıcaklık katmanız çok önemlidir. Kırmızı ruj ile kesinlikle kırmızı ya da pembe alt tonlu allıklar kullanmamalısınız. Mümkünse bronzer ya da şeftali tonlarında allık tercih ediniz.

Sırada Gözler: Bir fırça yardımı ile açık sedefli krem rengi bir farı tüm göz kapaklarınıza uygulayınız. Açık bir kahverengi farı gözünüzün iç kenarına (crease bölgesi) uygulayınız. Geniş bir karıştırma fırçası ile farı doğal bir görünüm sağlayacak şekilde karıştırınız. Daha sonra biraz daha koyu bir kahverengi ya da tercih ederseniz bakır rengi bir farı gözünüzün en dış kısmına uygulayınız, tekrar karıştırınız. Dilerseniz kirpik diplerinize ince bir eyeliner ya da far uygulayabilirsiniz. Makyajınızı tercih ettiğiniz bir rimeli kullanarak tamamlayınız. Daha derin bakışlar için alt kirpiklerinize de uygulamayı unutmayınız.