Kırmızı Beyaz Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yıldız İnci Ayağ

Kırmızı Beyaz Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Hayat enerjilerini evlerinin her köşesine yansıtmak isteyenlerin ilk başvurduğu yöntem renklerin dekorasyona dahil edilmesidir. Bunun için ideal renk belirlemesi yapılır ve mekana mobilya, halı, perde, aksesuar, duvar süsleri olarak yansıtılır.

Mutfak dekorasyonuna canlılık katmak isteyenlerin ilk tercih ettiği renk olan kırmızı bazı durumlarda kendi başına fazla koyu ve iddialı gelebilir. Böyle anlarda bu rengi beyazla açmak gerekir. Kırmızı-beyaz mutfak dekorasyonunda bu renklerin öne çıkması için mutfak dolaplarının bahsedilen renklerden seçilmesi önemlidir. İki renkli dolap seçiminde renklerin nasıl yerleştirileceği bir bakıma mutfağın büyüklüğüyle alakalıdır. Fazla büyük olmayan mutfaklarda kırmızı renk alttaki dolaplarda, beyaz renk ise üst bölümdeki duvarlarda kullanılmalıdır. Bu sayede mekana dolan ışık maksimum derecede etkili olur.

Dolaplarda renkten yana olmayanlar için farklı bir alternatif dolapları komple beyaz değerlendirerek mekanın diğer kısımlarında kırmızıyı ön plana çıkarmaktır. Örneğin; beyaz dolaplar kırmızının istenen bir tonunun halıda kullanılmasıyla kırmızıyla buluşturulabilir. Beyaz dolapların kırmızı masa ve sandalyelerle tamamlanması da hoş gözükebilir.

Dekorasyonda kullanılacak halı rengi isteğe bağlı olarak kırmızı ya da beyaz seçilebilir. Ancak mutfaklarda beyaz renk halılar temizlik aşamasında çok da kullanışlı değildir. Bu nedenle kırmızı renk halı mutfak dekorasyonunda her durumda daha kullanışlıdır.

Renge göre dolap seçimi

Mutfak dolaplarındaki rengin mat ya da parlak seçilmesi bazı durumlarda tamamen tercih meselesiyken bazen de mutfağın büyüklüğüyle paraleldir. Parlak yüzeyli malzemelerin her zaman ışığı çok daha iyi yansıttığı, bu yüzden de mekanı daha büyük gösterdiği bilinen bir gerçektir. Bu duruma zıt olan mat yüzeyler ise ışığı tuttuğundan mekanı olduğundan daha büyük gösteremez. Tercih buna göre yapılmalıdır.

Kırmızı-beyaz dekorasyonun uygulanacağı mutfak yeterli büyüklüğe sahipse tezgah üzerinde kullanılan kahve makinesi, tost makinesi, sürahi, bıçaklık gibi basit parçalarda renk uyumu yakalanarak dekorasyon tamamlanabilir. Ancak mutfak küçükse tezgahın üzeri olabildiğince boş bırakılmalı, bu sayede mekana ferahlık hissi katılmalıdır.

Dekorasyona hareket katmak için boş olan duvarda dekorasyon renkleriyle uyumlu saat ya da tablo kullanmak iyi olacaktır. 

Mutfak mobilyası seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri Mutfak Mobilyası Nasıl Seçilir? yazısından okuyabilirsiniz.