Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Mehmet Hanifi Bağdatlı
Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Ne yazık ki ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır. Buna rağmen binalarımıza gereken önem verilmemiş bir çok bina standartların altında kalmıştır. Olası bir deprem riskine karşı güven vermeyen bu binalar için kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmalarda birçok bina yıkılacağı için insanlar mağdur olacaktır. Bu mağduriyetin giderilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı çözümünü sunmuştur.

Bina deprem risk raporu alır ve bu raporu bakanlık onaylarsa, bina kentsel dönüşüme girer. Bina kentsel dönüşüme girince bir daire sahibiyseniz eğer kira yardımı almaya hak kazanırsınız. Kira yardımı şehirden şehire değişir. Kentsel dönüşüme tabi olan binada dükkanınız varsa gene kira yardımı alabilirsiniz. Bu kira yardımı 18 ay boyunca sürer. Yapılan yardım bedeli ve taşınma bedeli de hesaplarak 5 aylık peşin ödeme yapılabiliyor.

Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bir binada kiracıysanız eğer, en az bir sene kiracı olmanız ve bunu ispatlamanız gerekir. Bunu ispatlayabilmeniz için bir senedir kiracı olduğunuzu kanıtlayabilecek bazı belgeler yeterli olacaktır. Bu belgeler elektrik faturası, kira kontratı ya da nüfus müdürlüğünden alınmış ikametgah ilmuhaberi olabilir. Bu belgelerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bulunduğunuz bölgedeki temsilciliklerine başvurursanız yardım almaya hak kazanırsınız.

İspatladıktan sonra iki adet yardım alırsınız. Birinci yardım taşınma yardımıdır. Eğer tekrar kiraya çıkmak istemeyip ev almak isterseniz devlet size bankalar aracılığıyla aylık 0,35 faizle 100.000 TL kredi verebilir.