Kinesis Nasıl Yapılır?

Hakan Obalı
Kinesis Nasıl Yapılır?

İtalyan spor uzmanları tarafından geliştirilmiş bir egzersiz çeşidi olan kinesis eski Yunancada hareket anlamına gelir. Çok sayıda kas grubunun aynı anda çalıştırılabildiği kinesis denge, kuvvet, dayanıklılık ve esnekliği tek bir egzersizde birleştirme özelliğine sahiptir.

Kinesis Nasıl Yapılır?

Kinesis arkasında ağırlık plakalarının yer aldığı duvar adı verilen modüller ile yapılır. Tüm kas gruplarını çalıştıran egzersizlerin yapıldığı toplam 4 adet modül bulunur ve bu modüller Yunan alfabesinin ilk 4 harfi olan alfa, beta, gamma ve delta kelimeleri ile adlandırılır. Duvara monte edilen bu modüller üzerinde makara ve kablo sistemleri bulunur. Modüller üzerinde farklı yerlere konumlandırılmış olan kablolar ağırlık plakalarına bağlıdır ve egzersizler kablo uçlarında bulunan bölümlerin tutulması ya da egzersiz yapan kişinin el, kol, bacak, bilek ya da bel gibi bölgelerine sabitlenmesi ile gerçekleştirilir.

Kinesis modüllerinde kablolar ile itme, çekme ve döndürme gibi hareketler yapılır. Kablolar, kişiye ve egzersiz türüne uygun ağırlık seçimi ile kuvvet uygulama ve direnç oluşturma amaçlarıyla kullanılır. Modüllerdeki makara sistemleri ise bu kabloların hareket açılarının oldukça geniş olmasını sağlayarak egzersiz çeşitliliğinin ve egzersiz yapan kişinin hareket kabiliyetinin çok yüksek olmasına katkıda bulunur.

Kinesis hareketleri, bu iş için görevlendirilmiş uzmanlar tarafından belirlenmiştir. 4 modül ile yaklaşık olarak 250-300 civarında hareket yapılabilir ve bu egzersiz hareketleri her 6 ayda bir güncellenir. Kinesis egzersizleri spor salonlarında uzman eğitmenler tarafından yaptırılır. Genellikle birebir şeklinde yapılan bu egzersizler, en fazla 3 kişilik grup çalışmaları şeklinde de düzenlenebilir. Kinesis egzersizleri kişiye özel olarak düzenlenir ve tüm kas gruplarını çalıştıran 4 modül de aktif şekilde kullanılır.

Bu egzersizler ile tüm kas grupları çalıştırılırken eklemler de en aktif şekilde kullanılır. Bu da denge, kuvvet, dayanıklılık ve esnekliğin aynı anda geliştirilmesini sağlar. Kas ve eklemlerin üst düzeyde çalıştırılmasının yanında doğru duruş ve doğru nefes alma teknikleri de kinesisin diğer önemli unsurlarıdır. Bu özellikleri ise kinesis kuvvet ve dayanıklılık kazanmanın yanında kilo kontrolünde ve sakatlık sonrası rehabilitasyon sürecinde de tercih edilebilir.

Spor yaptıktan sonra kas ağrısı yaşanması normal bir durumdur. Daha fazla bilgiyi Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer? yazımızda bulabilirsiniz.