Kick Boks Nasıl Bir Spordur?

Burak Sözer
Kick Boks Nasıl Bir Spordur?

Karate ve Muay Thai'nin karışımı olarak değerlendirilen Kick Boks, güç, teknik ve bilgiye dayanır. Kick Boks farklı teknik ve kuralları ile birlikte uygulanan bir savunma sporudur. Yapılışı esnasında aşırı efor gerektiren bir spor olması nedeniyle yorucu ve uzun süren antrenman programları içerir.

Kick Boks'ta teknik oldukça önemlidir. Bokstan ayrılan yanlarından birisi de daha zarif hareketler içermesidir. Bir saldırı sporu olmayan Kick Boks, tekme ve yumruk kullanılarak yapılır. Bu spor yapılırken kask ve dişlik gibi koruyucu malzemeler kullanılır. Bu sporda iyi seviyelere gelebilmek için düzenli egzersizler yapılmalı ve mutlaka bir eğitmenle çalışılmalıdır. İlerleyen seviyelerde teknik ve taktik bilgiler edilinilir ve sporda ilerleme kaydedilir. 

Kick Boks'ta atak ve savunma çok önemlidir. Bu sporda kişilerin her hamlesini düşünmesi ve buna göre bir taktik belirlemesi gerekir. Kicik Boks profesyonel olarak uygulanan bir spor olduğu için çeşitli müsabakalar düzenlenir. Türlerine göre semi contact, light contact ve full contact olarak 3'e ayrılır. Bu ayrımlar bokstaki sıklete benzer. Seviyelere ve kişi ağırlığına göre ayrı kategorilerde Kick Boks müsabakaları yapılır. 

Semi Contact türünde sporcular 57-94 kilo arasında mücadele eder. İkişer dakikadan oluşan bu müsabakalar 3 raunddan oluşur. Bu müsabakalarda puanlamaya göre kazanan belirlenir. Mücadele esnasında boyun ve sırt bölgesine vurmak yasaktır. 

Light Contact kategorisinde mücadele eden Kick Boks sporcuları, semi contact türü ile aynı özellikleri sahiptir. Bu bölümün özelliği semi contacta göre daha fazla güç ve dayanıklılık gerektirmesidir. Bu müsabakalarda genellikle nakavt veya puanlama galibi belirler. Maçlar durdurulmadan oynanır. 

Full Contact sporcuları, bu kategoride çok daha zorlu maçlar oynar. Profesyonel lig seviyesinde olan bu müsabakalarda yine puanlama ve nakavt ile galip belirlenir. 

Kick Boks sporu vücut için çok faydalıdır. Tüm kasları çalıştırmasının yanında yüksek kalori harcatması ve endorfin hormonu salgılatması ile fit bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler için ideal bir spordur. Kardiyo ve güç çalışmalarının yapıldığı Kick Boks sporunda hızlı düşünme yetisi ve çabukluk da edinilen kazanımlar arasındadır.