Keten Pantolon Nasıl Ütülenir?

Zehra Aygul

Keten Pantolon Nasıl Ütülenir?

Rahat olması sebebiyle tercih edilen keten pantolonlar ütülenirken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Keten, yapısı itibariyle sert bir kumaş türüdür. Yıkama işlemi sonrasında kolaylıkla kırışan keten kumaşları ütülemek için yüksek ısıya ihtiyaç vardır.

Ütüde bulunan keten ayarı ya da maksimum sıcaklık seçilir. Keten pantolon nemliyken ütülenmeye başlanırsa kırışıklıkları daha kolay açılır. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: 

  • Keten pantolon nemliyken ters çevrilir ve ütülemeye iç ceplerinden başlanır. Ütü masasının daralan kısmına keten pantolon ters yüz edilmiş şekilde geçirilir. Sağ ya da sol cebi ütü masasının üstüne gelecek şekilde ütü masasına giydirilir. Sağ cepten başlanıyorsa sol, sol cepten başlanıyorsa sağ cebe varıncaya kadar ütü masasında çevrilerek ütülenir. 
  • Ütülemeye ceplerden başlanmasının sebebi keten kumaşın çok kolay kırışmasıdır. Ceplerin bulunduğu kısım sona bırakılırsa ütülenen yerler tekrar kırışabilir. Cepler ütülenirken pantolondan ayrılır, aksi takdirde cebin izi pantolonun üstünde çıkabilir. Cepler, genellikle ince ve pamuklu kumaştan dikilir. Ütülenmesi ketene göre daha kolaydır ve daha zor kırışır. İç ve arka cepler ütülendikten sonra pantolon düzüne çevrilir. Bel kısmı ütü masasının üzerine gelecek şekilde konulur. Pantolonun bel kısmı dikişlerinden, düğme ve fermuarından dolayı zor ütülenir. Kırışıklık kalmaması için bir elle bel kısmı sabitlenir ve ütünün ucuyla bu kısım buharla ütülenir. 
  • Pantolonun bacak arasında kırışıklık kalmaması için bu kısmı ütü masasının dar kısmına gelecek şekilde masaya geçirilir ve ütülenir. Pantolon masada çevrilerek belin yan kısımlarına gelindiğinde daha önce ütülenmiş olan cepler pantolonun dışına çıkarılır ve cep izlerinin pantolonun üstünde kalması engellenir. 
  • Pantolonun bacak kısmına gelindiğinde pantolon iyice çekilerek bacak kısmı geçirilir. Ancak bu işlem yapılırken bacaklardaki çizgiler ütülenmemelidir. Çünkü bu çizgiler bacak boyu ütülenirken izlenir ve böylece pantolonda çift çizgi olması engellenir. 
  • Ütülenecek bacak ütü masasının üzerine alınır. Ancak diğer bacak ütü masasının üzerinde olmamalıdır. Bacak ütülenirken dikiş kısımları ortada kalır ve ütü kenarlara değmeden önce dikişler ütülenir. Daha sonra pantolon üzerinde var olan çizgiye el ile bastırılır ve çizgi ütü masasının üzerinde sabitlenir. Bu sayede pantolon bacağında tek bir çizgi olacak şekilde, elle düzeltilen çizgi üzerinden ütüyle geçilir. Çizgi oluşturulurken paçadan başlanır ve bacak arasına doğru ütü kaldırılmadan ütülenir.  

Keten kumaşın parlaklığını koruması için ütüleme işlemi bittikten sonra ütünün buhar ayarı en yükseğe ayarlanır ve ütü bastırılmadan yalnızca buharla pantolonun üzerinden geçilir.