Keten Kumaş Nasıl Temizlenir?

Melike BABİL
Keten Kumaş Nasıl Temizlenir?

Özel bir kumaş türü olan keten oldukça ince bir yapıya sahiptir. Genellikle yaz aylarında tercih edilir. Bunun yanı sıra ayakkabılarda, ev dekorasyonunda da sıklıkla kullanılır. Dayanıklı oluşu ve toz çekmeyen özelliğiyle dikkat çeken keten kumaş döşemelerde tercih sebebidir.

Keten kumaşın temizliği yapılırken kumaş özellikleri dikkate alınmalıdır. Eğer gerekli özen gösterilerek temizliği yapılırsa uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Keten Kumaş Temizliği

Keten kumaşlar oldukça narin bir kumaş türüdür. Dikkatle kullanılmalı ve olabildiğince lekelerden uzak tutulmalıdır. Temizlik talimatına uygun şekilde temizlenmelidir. Lekelendiği zaman kesinlikle çamaşır suyu ya da ağır leke çıkarıcılar ile temizlenmeye çalışılmamalıdır. Herhangi bir lekelenme durumunda öncelikle temizlik talimatı kontrol edilmelidir. En uygun temizlik yöntemi leke olduğu anda beklemeden ılık su ile yıkamaktır.

Makinede yıkanacak ise soğuk ya da soğuğa yakın su ile kısa programda yıkanmalıdır. Fazla deterjan ile yıkanmamalıdır. Makine deterjanları keten kumaşın özelliğini bozar. Ayrıca yumuşatıcılar seyreltilerek kullanılmalıdır. Özellikle temizliği yapılacak olan keten kumaşın rengi koyu ise, yoğun kullanılan yumuşatıcılar üzerinde lekelenme yapabilir. Keten yapısı itibariyle hafif sert bir kumaştır. Yumuşatıcı bu özelliğini bozabilir.

Keten kumaş makinede yıkanırken renkleri ve kumaş özellikleri benzer olan kıyafetler ile yıkanmalıdır. Makinede yıkanan keten kumaş sıkma programına alınmamalıdır. Elde sıkılmalıdır.

Elde yıkanacak ise çitilenmemeli, yumuşak hareketler ile yıkanmalıdır. Elde yıkarken de deterjanın az kullanılmasında fayda vardır.

Yıkandıktan sonra kurutma makinesinde kurutulabilir. Fazla yıpranmaması için ütü kuruluğu ayarı seçilir ise, kumaş daha az yıpranır. Fakat keten kumaşı kurutmanın en uygun yolu sererek kurutmaktır. Kumaşın bozulmaması içi asılmadan çamaşır askısının üzerine serilmelidir. Gölgede, gün ışığından uzak bir yerde kurutulmalıdır. Gün ışığı altında kurutulan keten kumaşlarda renk bozulması olabilir.

Kurutulan keten kumaş, temizlik talimatına uygun şekilde ütülenmelidir. Ütünün ısı ayarı ılık olmalıdır. Keten kumaş kolaylıkla kırışan bir kumaş özelliği taşıdığı için sık ütülenme gerektirebilir.