Keten Gömlek Nasıl Temizlenir?

Melike BABİL
Keten Gömlek Nasıl Temizlenir?

Elyaf ketenden elde edilen keten, özel bir kumaş türüdür. Diğer kumaş türlerine göre daha dayanıklıdır. Hem kadınlar hem erkekler için oldukça uygundur. Özellikle keten gömlekler yaz aylarında sıklıkla tercih edilir. Kumaşın özelliğinden dolayı güneş ışınlarını cilde doğrudan ulaştırdığı için aşırı güneşli günlerde tercih edilmemesi gerekir.  

Keten Gömlek Nasıl Temizlenir?

Keten, dokusu narin bir kumaştır. Leke çıkarıcılar kullanıldığında çabuk yıpranabilir. Keten gömlekler olabildiğince lekelenmelerden korunmalıdır. Herhangi bir lekelenme durumunda hiçbir şekilde çamaşır suyu ile temizlenmesi denenmemelidir. Leke üzerine yoğun deterjan uygulaması yapılmamalıdır. Lekelenme durumunda zaman kaybetmeden ılık su ile yıkanıp kurutulmalıdır.

Keten gömlek çamaşır makinesinde yıkanacaksa en kısa program tercih edilmelidir. En önemli nokta gömleğin etiketinde yazan temizleme talimatına uyulması gerektiğidir. Soğuk veya soğuğa yakın derecede yıkanmasında fayda vardır. Yüksek derecede yıkandığında renk solması ve gömleğin bedeninde daralma ortaya çıkabilir. Aynı zamanda çamaşır makinesinin deterjan gözünün ağzına kadar doldurulmaması gerekir. Olabildiğince az deterjan ile yıkanmalıdır. Fazla deterjan ile yıkanması, keten gömleğin ömrünü kısaltır. Eğer yumuşatıcı kullanılacak ise seyrelterek kullanılmalıdır. Seyreltilmeden kullanılan yumuşatıcılar keten gömlek üzerinde leke bırakabilir. Bununla birlikte fazla yumuşatıcı katıldığında gömleğin keten kumaş özelliği bozulabilir. Ters çevrilerek yıkanan keten gömlek, sıkma programına alınmamalıdır. Elde sıkılmalıdır.

Keten gömlek yıkanırken, mutlaka renkleri birbirine uygun kıyafetler ile tercih edilmelidir. Gömlek açık renkli ise tek seferde yıkanmasında fayda vardır. Farklı renkteki çamaşırlar aynı anda yıkanırken kıyafetlerin renkleri birbirini bozabilir.

Keten gömlek uygun şekilde yıkandıktan sonra kurutma makinesinde kurutulabilir. Kurutma makinesinin ayarı tamamen kuru olan 'dolap kuruluğu' ayarında değil 'ütü kuruluğu' ayarında olmalıdır. Fakat kurutma makinesinde fazla yıpranacağı için sererek kurutulması daha doğru olacaktır. Güneş ışığının olmadığı, mümkünse gölge olan bir yerde sererek kurutulmalıdır. Direkt güneş ışığı ile kurutulması, keten gömleğin renginin solmasına neden olabilir.

Kuruyan keten gömlek ütülenirken, gömleğin temizleme talimatına uygun olan özellikte ve derecede ütülenmelidir. Isı ayarı olabildiğince ılık olmalıdır. Çabuk kırışan bir kumaş özelliği taşıdığı için kullanılmadan hemen önce ütülenir ise daha düzgün bir görüntüsü olacaktır.